Suni kalp damarı ile hayata döndü

Suni kalp damarı ile hayata döndü
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gerçekleştirilen başarılı bir ameliyat sonucu, yırtılan kalp damarı yerine suni olanı takılan yüksek tansiyon rahatsızlığı olan bir hasta sağlığına kavuştu.

Hastaneye, şok tablosunda ulaştırılan ve çok büyük hayati risk altında bulunan yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastası Bahattin Ayaş, ameliyata alınarak hayata döndürüldü.

Yüksek tansiyon hastası olan ama bir süredir ilaçlarını kullanmayan ve hastaneye şok tablosunda ulaştırılan Bahattin Ayaş’a yapılan tetkikler sonucunda, kalbinden çıkan ana damarında (aort ve beyne giden dallarında) yüksek tansiyonun yaptığı etkiyle yırtılma (aort disseksiyonu) ve yırtılmanın sonucunda da kanama tespit edildi. Aort yırtılmalarının en riskli olan tipinin mevcut olduğu hasta, ameliyat riskinin çok yüksek olmasına rağmen, ameliyata alınmamasının sonucunun kesin ölüm olması nedeniyle,d üşük de olsa yaşama şansını elde etmesi için acilen ameliyata alındı.
ESOGÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı hekimleri Prof. Dr. Behçet Sevin ve Uzm. Dr. Cengiz Ovalı’dan oluşan ekibin 5 saat süren başarılı ameliyatı sonucunda, hastanın yırtılmış olan damarları suni damar takılarak tamir edildi. Ameliyat sonrası yaşama şansına tekrar kavuşan hastanın mutlu görüntüsü, başta doktorları olmak üzere ailesini ve tüm dostlarını sevindirdi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com