Sünnet edilen çocuk şampiyon atla şehir turu attı

Sünnet edilen çocuk şampiyon atla şehir turu attı
Hisarcık ilçesinde sünnet edilen 9 yaşındaki erkek çocuğuna, bu yıl yapılan rahvan at yarışlarında şampiyon olan atla şehir turu attırıldı.

Hisarcık ilçesinde sünnet edilen 9 yaşındaki erkek çocuğuna, bu yıl yapılan rahvan at yarışlarında şampiyon olan atla şehir turu attırıldı.
Veteriner Hekim Ali Var'ın 9 yaşındaki oğlu Muhammed Yusuf Var, sünnet merasimi kapsamında Kütahya Rahvan Atlı Spor Kulübünden temin edilen ''Rüzgar'' adlı ata bindirilip yaklaşık 1 saat boyunca cadde ve sokaklarda gezdirildi. Ata yoğun ilgi gösteren çocuklar, tur sonunda üzerine binip fotoğraf çektirdi.
Ali Var, yaptığı açıklamada, eski yıllarda ilçede düğün merasimlerinde yeni gelinlerin ata bindirildiğini, sünnet çocuklarının ise atla gezdirildiğini söyledi.
Kendisinin o günleri yaşayamadığını, ancak büyüklerinden öğrendiğini ifade eden Var, şöyle konuştu:
''Bu gelenek benim çok ilgimi çekti. Oğlum Muhammed Yusuf da çok merak ediyordu. Yıllardır unutulmaya yüz tutmuş atla sünnet çocuğu gezdirme geleneğini tekrar yaşatmak amacıyla oğlumun sünnet düğününde Kütahya Rahvan Atlı Spor Kulübünden Birol Babanoğlu'na ait atı kiraladım. Oğlum at üzerinde cadde ve sokaklarda gezmekten büyük keyif aldı. Bu nedenle uzun süre atın üzerinde inmek istemedi. Diğer çocuklar kısa süreli de olsa ata binmek için sıraya girdi. İlk defa ata binen çocuklar güzel bir nostaljiyi hep birlikte yaşadılar. Çocuklar açısından ilçemizde bu geleneğin sürmesi çok iyi olur. Ancak bu yörede çocukların bindirilebileceği at bulmak çok kolay değil.''
Atın sahibi Birol Babanoğlu ise 11 yaşında ve 25 bin lira değerindeki atının, bu yıl Çavdarhisar ilçesine bağlı Hacıkebir beldesinde yapılan geleneksel rahvan at yarışlarında baş altında birinci olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com