Sünnet olmak için gittiği hastanede ölüsü çıktı

Sünnet olmak için gittiği hastanede ölüsü çıktı
Manisa'da minik Efe sünnet için gittiği hastanede öldüManisa'da minik Efe sünnet için gittiği hastanede öldü.Dört yaşındaki çocuk sünnet olduğu sırada hayatını kaybetti.

 

Manisa'nın Gördes ilçesinde doğuştan kalbi delik olan 4 yaşındaki Efe Kaan Uçak, sünnet olduğu sırada hayatını kaybetti.Nuran ile Selim Uçak çifti, oğullarını sünnet ettirmek için Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü'ne götürdü. Kontrollerin ardından ameliyata alınan Efe Kaan, sünnet olduğu sırada kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti.

Sünnet olmak için geldi, ölüsü çıktı

Doktorları suçlayan baba Uçak, ameliyatın üçüncü saatinde acı haberi aldıklarını belirtti. Çocuğunun kalbinin delik olduğunu doktorların bildiğini söyleyen Uçak, ameliyat başladıktan 2,5 saat sonra kalp uzmanı Doç. Dr. Şenol Coşkun'u ameliyathaneye girerken gördüklerini anlattı. Üçüncü saate yaklaşırken dışarıya çıkan doktorun, bütün müdahalelere rağmen çocuklarının hayatını kaybettiğini belirterek başsağlığı dilediğini anlatan Selim Uçak, bunun üzerine yıkıldığını söyledi. Çocuklarının yanlış bir uygulamadan dolayı hayatını kaybettiği kanaatinde olduklarını ifade ederek, hatası olan varsa bulunup cezalandırılmasını istedi: "Benim çocuğum sünnet olmak için geldi, ölüsü çıktı. Burası bir araştırma hastanesi, tam teknik ve donanıma sahip ama maalesef insan hayatı çok ucuz. Bu iş böyle kalmayacak, suçlusu kimse ortaya çıkacak ve adalete hesap verecek.''

CBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği'nden yapılan açıklamada ise Efe Kaan'ın, 1 ve 1,5 yaşlarında hastanelerinde aynı cerrahi bölümde, aynı asistan ve anestezi ekibi, farklı sorumlu cerrahi hekim tarafından başarılı şekilde ameliyat edildiği belirtildi. Kalp kapağında darlık olduğu ve sünnet operasyonu öncesi her türlü tedbirin alındığı kaydedilerek, ''Ameliyat sonlarına doğru bilinmeyen ve tespit edilemeyen bir şekilde çocuğun kalbi durdu. Yaklaşık 2 saat boyunca yaşama döndürme mücadelesi verilmesine karşın kurtarılamadı.'' denildi. Başhekimlik yetkilileri, olayın üzerinden 2 saat geçmeden savcılıktan soruşturma başlatıldığına dair resmî yazı geldiğini, konunun yargıya intikal ettiğini kaydetti.

Sünneti yapan cerrahi sorumlu hekimi Prof. Dr. Can Taneri de çocuğun yaşamını yitirmesinin, bütün ekibi derinden üzdüğünü ifade etti. Ailenin acısını paylaştıklarını belirten Taneri, kan ya da kalp hastalığı olan bu tür çocukların sünneti riskli olduğu için üniversite hastaneleri dışında pek yapılmadığını vurguladı. Prof. Dr. Taneri, "Kalp hastası olan çocuğumuz, bisiklete binerken ya da parkta oynarken de hayatını aynı sebepten kaybedebilirdi. Ne üzücüdür ki bu kalp durması, sünnet ameliyatı bitimine yakın gerçekleşti. Kurtarmak için yaklaşık 2 saat boyunca elimizden gelen tüm çabayı sarf ettik. Zaten bu tür ihtimale karşı teçhizatımız ve ekibimiz tamdı. Eksiğimiz ya da kusurumuz olduğunu düşünmüyoruz." diye konuştu.

Efe Kaan Uçak'ın cenazesi, İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından Gördes'te toprağa verildi. Kesin ölüm sebebinin otopsi raporuyla ortaya çıkacağı belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com