Sünnet riski yarıya indiriyor

Sünnet riski yarıya indiriyor
ABD'de yapılan bir araştırmada sünnetin cinsel yolla bulaşan hastalık riskini yarıya indirdiği belirtildi. Araştırmaya göre sünnet bakteri oluşumunu önemli derecede düşürüyor.
Erkeklerin sünnet olmasının cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskini düşürdüğü ileri sürüldü. Araştırmaya göre sünnetin HIV ve diğer virüslere karşı koruyucu etkisi var çünkü bakteri sünnet derisinin altında çoğalamıyor. 
 
Sünnetin jenital siğil ve herpes gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları düşürdüğü biliniyordu ama bu çalışmaya kadar uzmanlar bunun n eden olduğu ile ilgili emin değildi. Bilim insanları sünnetin penis ucunda hastalık yapan bakterileri engellediğini belirtti. Bundan dolayı da HIV ve dier cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskinin yarıya düştüğü ifade edildi.
 
George Washington Üniversitesi'nden Dr. Lance Price ve arkadaşları penis ucunda oluşan bakterileri sünnetin engelleyip engellemediğini araştırdı. American Society for Microbiology dergisinde yayımlanan çalışmada sünnetli ve sünnetsiz erkeklerden örnek alındı ve bir yıl sonra bu örnekler karşılaştırıldı. Araştırma sonunda sünnetli örneklerde bakteri oluşumunun önemli derecede düşük olduğu görüldü.
 
Dr. Price "Bu değişim çok çarpıcı. Ekolojik perspektiften bakacak olursa bir taşın geriye getirilmesi gibi ve ekosistemin değişmesini görmek gibi. Sünnet derisini alıyorsunuz ve oksijen miktarı artıyor, rutubet azalıyor. İşte ekosistemi değiştirdik" şeklinde değerlendirdi. 
 
Dr. Price ileriki çalışmalarda sünnet gibi aynı etkiyi yaratabilecek alternatif yöntemler üzerinde çalışacaklarını söyledi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com