Sünnet sevinci kâbusa dönüşmesin

Sünnet sevinci kâbusa dönüşmesin
Uzmanlar, yaptığı açıklamada, son yıllarda evde yapılan sünnet işlemlerinde bir azalma görülmesine rağmen kırsal bölgelerde bu uygulamanın hala sürdüğünü ifade ederek, doğru sünnetin nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.

Uzmanlar, yaptığı açıklamada, son yıllarda evde yapılan sünnet işlemlerinde bir azalma görülmesine rağmen kırsal bölgelerde bu uygulamanın hala sürdüğünü ifade ederek, doğru sünnetin nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.
Toplu sünnetlerin de fiziki koşulların sağlanamamasından dolayı önemli sağlık sorunlarına neden olabildiğini dile getiren Güvenç, ''Doğru sünnet, cerrahi, asepsi ve antisepsi kurallarına uyularak, cerrahi stabilizasyon koşullarının sağlandığı, deneyimli, eğitimli, gerekirse uzman kişiler tarafından yapılan sünnettir'' bilgisini verdi.
Uzmanlar, bebeklerin, doğumu takiben bir gün sonra sünnet edilebileceğini ancak bebekte doğuştan penis anomalisi var ise ileride sünnet derisi onarımda kullanılabileceğinden yeni doğan sünnetinin uygulanmaması gerektiğine dikkati çekti.
Uzmanlar, sünnetin hangi yaşta yapılması konusunda ise 'Sünnet, ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası yara bakımı kurallarına uygun davranılırsa her yaşta yapılabilir' dedi.
Sünnet toplumun en önem verdiği geleneklerden biri. O kadar önemli ki sünnet çoğu ailede düğün demek. Ama bu sevinç kabusa dönüşebilir. Eskiden bu işlem, evlerde kendine meslek edinen sünnetçiler tarafından yapılırdı. Son yıllarda evde yapılan sünnet işlemlerinde bir azalma görülse de hala kırsal bölgelerde evde sünnet sürdürülüyor. Bu durumda ölüme kadar varabilen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Geçtiğimiz günlerde evde sünnet edilen 3 kardeşin başına gelenler gibi….
Bir bebek en erken ne zaman sünnet edilebilir?
Doğumu takiben bebeğin uygun olduğu en erken dönemde sünnet yapılabilir. Ancak kişişel görüşüm, doğumu takiben bir gün sonra yapılmasının daha uygun olacağı yönündedir. Bu yolla ailenin ve bebeğin ilk günün koşullarına uyum sağlaması mümkün olacaktır.
En sağlıklı yaş ya da ay hangisidir?
Sünnet ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası yara bakımı kurallarına uygun davranılırsa her yaşta yapılabilir. Bunun yanısıra üç yaş civarında çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından, bu yaşlarda bölge ile ilgili cerrahi girişimlerde daha hassas olacaklardır. Bu dönemde uygun olmayan koşullarda yapılacak olan bir sünnet girişimi, doğal olarak psikolojik olarak daha fazla etki bırakabilir. Unutulmamalıdır ki yaşça büyük çocuklar da bile yaşıtlarından duydukları hikayeler nedeniyle, uygun psikolojik hazırlık sağlanamadığı takdirde, sünnet travmatik bir girişim olarak hafızada kalabilir.
Doğar doğmaz yapılan sünnetin riski var mıdır?
Sünnet yapıldıktan sonra en sık karşılaşılabilecek komplikasyonlar kanama ve enfeksiyondur. Yenidoğan sünnetinin uygulanmasına engel koşullarda, cerrahi girişimin bahsettiğimiz riskleri göze alınmamalıdır.
Hangi durumlarda yenidoğan sünneti uygulanmaz?
Bebekte hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise, ilerde sünnet derisi onarımda kullanılabileceğinden yenidoğan sünneti uygulanmamalıdır. Bunun yanısıra prematür veya konjenital bir hastalığı var ise, ya da ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise yenidoğan sünneti uygulanmaz.
Bebekler sünnet sırasında acı hissederler mi?
Yenidoğanlar acıyı hissederler, bu durum yapılan klinik çalışmalar ile de doğrulanmıştır. Ancak norolojik gelişim düzeyi açısından henüz acıyı lokalize edebilme durumları yoktur. İçinde bulunduğu durum rahatsızlık verdiği surette ağlayarak reaksiyon verecektir. Bu nedenle sünnete başlamadan önce uyuşturmak için, penis çevresine çok ince iğne ile lokal anestezik ilaç uygulanır, bu yaş grubunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com