Süper Ortaklık

Süper Ortaklık
Galatasaray'ın Riva'daki arazisinin çevresinde 931 dönüm arazi alan Osmanlı Yapı'nın yönetiminde, Ünal Aysal'ın ekibinden Sinan Kalpakçıoğlu var.

Galatasaray'da başkan adayı Mehmet Helvacı' dün "7 sene yöneticiliğim sırasında QVT ile bazen adliye koridorlarında bazen genel kurul masasında toplantılar yaptım. Çok bilgi aldım. QVT ile Riva'daki arazimizin yanındaki Ottoman Fund arazisi için görüştüm. Arazimizin üçte birini alıp ellerindeki hisselerimizi vereceklerdi ama anlaşma olmadı" dedi.

Ottoman Fund'ı Türkiye ve İngiltere'de araştırıldı. Bu fon, Galatasaray'ın Riva'daki arazisinin çevresinde araziler alan Osmanlı Yapı 1, 2, 3 ve 4 adlı dört ayrı şirketin yüzde 99 hisseyle kurucu ortağı. İlki 10 Nisan 2006'da, diğerleri 4 ay sonra, yani 2 Ağustos 2006'da kurulmuş. Ottoman Fund, 4 Eylül 2006'da İngiltere'de yaptığı açıklamada Riva'da 917 bin 900 metrekarelik bir araziyi 110 milyon dolara aldığını açıklamıştı. Sonraki alımlarla arazinin boyutu 931 bin 739 metrekareye yani 931 dönüme çıktı. Galatasaray'ın Riva arazisi de bin 175 dönüm. Asıl ilginç konu arazinin büyüklüğü değil Osmanlı Yapı'nın dört şirketinin yönetim kurulu üyeleri. Hepsinin de yönetimi aynı kişilerden oluşuyor; tıpkı adresleri gibi...

OSMANLI, OTTOMAN DEMEK !
Osmanlı Yapı'nın yönetim kurulu başkanı John David Chapman 2007'de Ottoman Fund'ın yönetim kurulunda yer alıyordu; 13 Mart 2009'da yönetim kurulu başkanı oldu. Osmanlı Yapı'nın yönetim kurulu başkan yardımcısı Sinan Kalpakçıoğlu ise Galatasaray'ın başkan adaylarından Ünal Aysal'ın ekibinde yer alıyor. Hatırlatmak gerekirse Kalpakçıoğlu renk seçimine Refik Arkan ve Sedat Doğan ile birlikte Aysal'ı temsilen giden üç kişiden biri.

Helvacı, Sinan Kalpakçıoğlu'nun Galatasaray'dan sonra QVT'de çalışmış olmasını da "Galatasaray'da yöneticilik yapmış kişilerin daha sonra çalışmak için Galatasaray'a rakip olan kuruluşları seçmeleri bir nedene dayanmalı. Bu neden, Galatasaray'ın menfaatleri olamaz. Kişisel menfaatler olabilir" diye eleştirmişti.

OSMANLI YAPI'NIN RİVA'DAKİ ARAZİLERİ
Osmanlı Yapı, Riva'da ilk olarak 2006'da toplam 917 bin 900 metrekarelik araziler aldı. Daha sonra alımlarını sürdürüp toplam alanını 931 bin 739 metrekareye çıkardı. Fotoğrafta renkli olarak görünen alanlar Osmanlı Yapı'nın Riva'da sahibi bulunduğu arazileri gösteriyor.

Aysal'la çalışıyor
OSMANLI Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kalpakçıoğlu, daha önce QVT'ye danışmanlık yapmıştı. Şimdi Galatasaray'ın başkan adayı Ünal Aysal'ın ekibinde; hatta Aysal için renk seçimine giden üç isimden biri...

Her taşın altında QVT

Sinan Kalpakçıoğlu ismi Osmanlı Yapı'dan önce Galatasaray'ın belalısı QVT ile ilgili konularda da karşımıza çıkmıştı. Kalpakçıoğlu, Galatasaray Kulübü'nün genel sekreteri görevinden ayrıldıktan sonra Galatasaray Kulübü ile Sportif AŞ hisseleri konusunda yoğun bir yargı savaşına giren QVT'nin danışmanlığını üstlenmişti. Osmanlı Yapı ve Ottoman Fund'ın, QVT ile bağlantılı tek ismi Kalpakçıoğlu değil. Ottoman Fund Yönetim Kurulu Başkanı John David Chapman 29 Kasım 2010'da Trinity Capital'in direktörü oldu. Trinity Capital'in en önemli ortağı yüzde 29 ile

QVT. MOSKOV DA ORADA
Ayrıca Ottoman Fund'un direktörlerinden Angelo Moskov, QVT'nin de ortaklarından... Hatta QVT'nin CEO'luğunu yapmıştı. Galatasaray'ın şirketleri birleştirmesi gündeme geldiğinde karşı çıkan Moskov, "Galatasaray, Riva'daki arazisini satarak veya rehin gösterip kredi çekerek QVT'deki hisselerini geri alsın" önerisinde bulunmuştu.

SORULAR
Galatasaray'ın Riva arazisinin çevresinde araziler alan Osmanlı Yapı'nın QVT ile bağlantısı birkaç isimle mi sınırlı? Osmanlı Yapı, QVT ile doğrudan bağlantılıysa bu şirketle çalışanların Galatasaray'daki konumu ne olmalı? Üst düzey görev almaları mümkün mü?

Osmanlı Yapı'nın ruhsat-inşaat izni girişimleri Galatasaray'ın önünde mi, gerisinde mi? Galatasaray'ın inşaat iznini alması, çevresindeki arazileri nasıl etkiliyor? Osmanlı Yapı, bu izinle ne kazandı?

Osmanlı Yapı'nın Riva'daki arazileri satışa çıkardığı konuşuluyor. 119 milyon dolarlık maliyetin ne kadar üzerinde bir satış gerçekleşecek? Bunda Galatasaray'ın inşaat ruhsatının etkisi olacak mı?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com