Süper valiler geliyor!

Süper valiler geliyor!
İmzalanan bu protokolle birlikte valiler toplumsal olaylarda askeri göreve çağırabilecek.

28 Şubat sürecinde yürürlüğe giren EMASYA protokolü, hükümetin devrilmesi için kullanıldığı iddia edilerek 2010 yılında AKP tarafından kaldırımıştı.

Yürürlükten kaldırılan EMASYA protokolünün yerine İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında, toplumsal olaylarda asker kullanımına düzenleme getiren 14 maddeden oluşan yeni bir protokol imzalandı. Nisan ayında imzalandığı öğrenilen protokolle, askeri birlikler sadece valilerin yazılı ya da acil bir durumda sözlü çağrısı üzerine toplumsal olaylara müdahaleye çağrılabilecek. İllerde bulunan halihazırdaki jandarma birlikleri, valilerin 'daimi kuvveti' kabul edildikleri için bu yeni protokolün dışında tutuldular.

1997 yılında Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanıp, illerdeki askeri birliklerin sorumluluk bölgelerindeki olaylara talimat almaksızın doğrudan müdahale etme yetkisi veren Emniyet Asayiş Yardım Protokolü (EMASYA), AKP hükümeti tarafından 2010’da suistimale yolaçtığı iddiasıyla yürürlükten kaldırılmıştı.

YENİ PROTOKOL 18 NİSAN’DA İMZALANDI

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/D maddesinde yeni düzenleme yaptı. Geçen Nisan’da tamamlanan düzenleme, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan protokolle uygulamaya konuldu. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk’ün 18 Nisan’da imzaladığı yeni protokol ilgili kurumlara gönderildi.

14 maddeden oluşan protokolün yasal dayanağını 5442 sayılı İl İdaresi Yasası ile 5 Mart 2012 tarihli, 2012/2930 sayılı Bakanlar Kurulu kararı oluşturdu.

Protokolün amacı şöyle açıklandı:
“Bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlıklarından yardım talep etmesi üzerine, aynı veya farklı askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller veya kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerinin usul ve esaslarını belirlemektir.”

VALİLER TALEPTE BULUNACAK

Protokole göre, valiler, askeri birlikten olaylara müdahale için gereken yardım talebini yazılı yapacak. Ancak gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda sözlü yapılacak olan yardım talebi 24 saat içinde yazılı hale getirilip ilgili askeri birliğe gönderilecek. Askeri birliğin görevde kalış süresi askeri birlik komutanının görüşü alınarak vali tarafından belirlenecek.

BAKAN GÖREVLENDİRECEK

İçişleri Bakanı, bir veya birden çok ilde çıkan olayları kontrol, kuvvet kaydırması, emir komuta ilişkileri ve diğer hususların uygulanması için bir valiyi geçici olarak görevlendirecek.

ASKERİ BİRLİKLERİN YETKİLERİ NE OLACAK?

* Valinin isteği üzerine olayları önlemek veya müdahale etmek amacıyla gelen askeri kuvvetin müstakilen görevlendirilmesi durumunda, verilen görev askeri kuvvet tarafından kendi komutanının sorumluluğu altında onun emir ve talimatlarına göre yürütecek.

* Genel kolluk kuvvetleri ile yardıma gelen askeri kuvvet arasında işbirliği ve koordinasyon, yardıma gelen askeri birliğin komutanının da görüşü alınarak vali tarafından sağlanır. Askeri birliğin belirli görevleri genel kolluk kuvvetleri ile birlikte yapması halinde komuta, sevk ve idare askeri birliklerin en kıdemli komutanınca üstlenilecek. (KKE)
Milliyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com