Süper Yetkili Kurul Geliyor!

Süper Yetkili Kurul Geliyor!
Genelkurmay Başkanı'nın Yüce Divan'da yargılanması için ön hazırlık soruşturmasını, oluşturulacak bir kurul yapacak...

12 Eylül halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliğiyle Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanmalarının önü açılmıştı. Anayasa'nın 148. maddesinde yapılan değişikliğin ardından, hazırlık soruşturması ve yargılamanın nasıl yapılacağını belirleyen bir uyum yasası tasarısı hazırlanıyor.

KOMUTAN İZİNLERİ BAKANDAN
Adalet Bakanlığı'nın hazırlayarak Başbakanlığa sunduğu yasa taslağına göre; Genelkurmay Başkanı'nın Yüce Divan'a sevk edilmesi için gerekli izni Başbakan verecek. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının yargılama izinleri Milli Savunma Bakanı; Jandarma Genel Komutanı'nın iznini ise İçişleri Bakanı verecek.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanmaları sırasında iddia makamı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olacak. Ancak Başbakan, Genelkurmay Başkanı hakkında yargılama izni verirken bir hazırlık soruşturması yapılması gerekecek. Hazırlık soruşturmasını ise bir kurul yürütecek ve Başbakan, heyetin sunacağı rapor doğrultusunda soruşturma izni konusunda karar verecek.

KURULDA KİMLER VAR?
Başbakan, karar verirken Milli Savunma Bakanı, Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı'nın da görüşünü alacak. Süper yetkileri olacak kurul, Başbakanlık Müsteşarı, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nden bir generalden oluşacak. Heyet ön soruşturma yaparken süper yetkilerle donatılacak. Genelkurmay Başkanı'na iddialarla ilgili her türlü soruyu yöneltip; her türlü bilgi belgeyi isteyebilecek.

Komutanları yargılama usulleriyle ilgili askeri yargıda da düzenleme yapılacak. Yeni durum; generallerin görev suçlarıyla ilgili Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde yargılanmalarını öngörüyor. Mevcut Askeri Ceza Kanunu'na göre bir subayın yargılanması için mahkeme heyetinde kendisinden üst rütbeli en az iki komutanın bulunması gerekiyordu.

Bu düzenleme, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını görev suçlarıyla ilgili yargılanmaların imkânsız hale getiriyordu. Yeni düzenlemelerde, bu hüküm de değişecek. Bir subayın yargılanması için mahkeme heyetinde üst rütbeden yargıçların bulunması şartı kaldırılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com