"Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Yeşil İş" konferansı

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Yeşil İş konferansı
Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Bursa: "Enerji tüketiminde yüzde 10 oranında tasarruf edilebilir. Yani 250 milyar kilovat/saatten 25 milyar kilovat/saat tasarruf edebiliriz. Bu tasarrufun 2,5 milyar dolarlık değeri var"

İSTANBUL (AA) - Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa, Türkiye'de enerji tüketiminde yüzde 10 oranında tasarruf edilmesi halinde yılda 2,5 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

TÜSİAD, kurucusu olduğu Karadeniz ve Hazar İş Dünyası Birliği (BCB) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile birlikte "Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Yeşil İş" konulu bir konferans düzenledi. Konferanstaki "Yeşil İş: Küresel ve Bölgesel Uygulamalar Paneli"nde konuşan Bursa, enerji verimliliği ve enerji tasarrufunun kazanımlarını anlattı. 

Türkiye'deki enerji tüketiminde yüzde 20'ye kadar tasarrufun mümkün olduğunu söyleyen Bursa, "Yüzde 20 tasarrufun biraz iddialı olduğunu varsayalım, diyelim ki yüzde 10 oranında tasarruf edilebilir. Bu, büyük olasılıkla ulaşılabilir bir oran. Yani 250 milyar kilovat/saatten 25 milyar kilovat/saat tasarruf edebiliriz. Bunun piyasa değeri, 2,5 milyar dolar. Bu tasarrufun 2,5 milyar dolarlık değeri var. Yeterli enerji verimliliği tedbirleri alınıp yüzde 10 verimlilik sağlanırsa bu rakam harcanmayacak ekonomimizden. Bu da ödediğimiz maliyetleri düşürecektir" diye konuştu.

Bursa, özel sektör ve kamu kurumları ile hane halkında enerji verimliliği duyarlılığının sağlanmasıyla önemli oranda kalkınma sağlanabileceğini de vurguladı.

 

- "Türkiye'de jeotermal enerjinin araştırılması özel sektörün girmesi için çok pahalı bir alan"

 

Dünya Bankası Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Lideri Stephen Karam ise sürdürülebilir enerji projelerinin finansmanında kamunun özel sektörü özendirmesi gerektiğini söyledi.

Enerji hizmet şirketlerinin önünün açılması halinde enerji verimliliğini artıracak önemli projelere imza atabileceklerini belirten Karam, "Bir şirket Ankara Mamak'ta büyük bir çöplük arazisinde İsviçre teknolojisiyle önemli bir yenilenebilir enerji yatırımına imza attı. Bu yatırım belediye için de 28 milyon dolarlık bir yatırım tasarrufu kazandırmış oldu" örneğini verdi. 

Türkiye'de termal enerjinin tam olarak gündeme gelmediğini dile getiren Karam, "Dünya Bankası olarak şimdi devletle bunu ele alıyoruz. 'Özel sektör şirketlerinin jeotermal enerji üretimine girmelerindeki riskleri nasıl azaltırız?' diye. Çünkü burada, Türkiye'de jeotermal enerjinin araştırılması özel sektörün girmesi için çok pahalı bir alan. Özel sektöre bu araştırmalarını yapabilmesi için riskleri azaltma açısından destek olmak istiyoruz. Türkiye'de bu alanda devlet de gayet büyük çalışmalar yapmıştır" ifadelerini de kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com