"Sürgünü anma mitingi"nin yasaklanması

Sürgünü anma mitinginin yasaklanması
"SSCB’nin 2.Dünya Savaşı’nda kazandığı zafer için 9 Mayıs’ta yapılan büyük şenlikler sırasında da Ukrayna’nın güney ve doğusunda durum şimdiki gibiydi. Buna rağmen şenlikler iptal edilmedi"

AKMESCİT (AA) – Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, Tatar Türkleri'nin pazar günü yapacağı "matem mitingi"ni yasaklama gerekçelerinin, Rusların 9 Mayıs Zafer Günü'nde de mevcut olduğunu ancak kutlamaların yapıldığını belirtti. 

Çubarov, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov'un 6 Haziran'a kadar yarımadada tüm toplum eylemleri yasaklayan kararname imzalamasına ilişkin nihayi kararlarını Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Ella Pamfilova ile yapacakları görüşmeden sonra vereceklerini söyledi.

18 Mayıs’ın Kırım Tatar halkının milli kimliğini oluşturan önemli hususlardan biri olduğunu, bu tarihte yapılan etkinliklerin Tatar Türkleri'ni ve yarımadada yaşayan halkları birleştirdiğini vurgulayan Çubarov, ne gibi bir provokasyon olabileceğini anlayamadıklarını belirtti.

Çubarov, 18-20 Mayıs 1944'te Kırım Tatarları'nın sürgün edilişi dolayısıyla matem etkinliklerinin 23 yıldır yapıldığını ve hiçbir olay çıkmadığını vurgulayarak, "Üstelik biz 17 Mayıs’ta "Kalbinde Bir Mum Yak" eylemini yapardık, bu eyleme farklı halkları temsil eden 3 bine yakın genç katılırdı” dedi.

KTMM Başkanı Çubarov şöyle devam etti:

"SSCB’nin 2.Dünya Savaşı’nda kazandığı zafer için 9 Mayıs’ta yapılan büyük şenlikler sırasında da Ukrayna’nın güney ve doğusunda durum şimdiki gibiydi. Buna rağmen şenlikler iptal edilmedi. 6 Haziran’da Büyük Rus Sözü Festivali yapılacağı için yasak 6 Haziran’a kadar devam edecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı Kırım Tatar halkına haklarının iade edilmesini öngören ve sürgünün 70. yılı etkinliklerinin düzenlenmesine katkı sağlanacağını içeren kararı hatırlatan Çubarov, KTMM’nin matem etkinlikleri için Rusya kanunları kapsamında tüm gerekli izinleri aldığını açıkladı.

Kırım'da yerel idare organlarının Başbakan Aksenov'un kararına dayanarak matem etkinliklerini yasakladığını anımsatan Çubarov, “Kırım’da 22 bölge var. Tüm bu bölgelerde sürgün anısına yapılan anıtlar var. Kırım Tatarları bu anıtlara her yıl geliyor ve siz onlara bunu yapmayı yasaklıyorsunuz. Güçle her şey durdurulabilir, ama gönül durdurulmaz” diye konuştu.

Başbakan Aksenov, Ukrayna’nın güney ve doğusunda devam eden olaylar nedeniyle provokasyon yapılma ihtimali ve turizm sezonunda olası sabotajları önlemek gerekçeleriyle, 6 Haziran'a kadar, Tatar Türkleri'nin 18 Mayıs'taki matem mitingi de dahil tüm toplu eylemleri yasaklayan karar imzalamıştı.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com