Suriye, Annan'ın planını kabul etti

Suriye, Annan'ın planını kabul etti
Suriye, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın barış planını kabul etti. Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Şam'dan Humus kentine giderek Baba Amr mahallesini ziyaret ettiği duyuruldu.

Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Suriye hükümetinin, ülkedeki kanlı çatışmaları sona erdirmek amacıyla hazırlanan 6 maddelik planı kabul ettiğini belirtti. Fevzi, Suriye'nin cevabını mektupla ilettiğini söyledi.

Annan'ın planı, yaralıların tahliyesi ve insani yardımların ulaştırılması için Suriye güçlerinin günde iki saat ateşkes uygulamasını ve siyasi çözüm için kapsamlı görüşmeler yapılmasını içeriyor.

BM Sözcü Yardımcısı Eduardo Del Buey de Suriye hükümetinin, Annan planına resmen cevap verdiğini, Annan'ın Suriye hükümetinin cevabını incelediğini açıklamıştı.

KOFİ ANNAN:OLUMLU BİR ADIM

Suriye'deki  çatışmaların sona ermesi için hazırladığı plana destek bulmak amacıyla Çin'de bulunan Kofi Annan, Suriye ve Çin'den planına destek aldığını kaydetti.

Annan, olumlu geçen görüşmelerinde Çinli yetkililerin "tam desteklerini" ifade ettiklerini belirterek, Suriye hükümetinden de olumlu bir yanıt geldiğini söyledi.

Çin ziyaretinden önce Rusya'da temaslarda bulunan Annan, Moskova'dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Suriye krizinin sona ermesi için belirlenen bir takvim olmadığını, ancak sorunun süresiz devam edemeyeceğini söylemişti.

ESAD, BABA AMR MAHALLESİNDE

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı, Esad'ın Şam'dan Humus kentine giderek Baba Amr mahallesini ziyaret ettiğini duyurdu.

Hükümet güçleri ile muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Baba Amr mahallesinde yüzlerce kişi yaşamını yitirmişti.

Birleşmiş Milletler, Suriye'de Esad rejimine karşı bir yıl önce başlayan ayaklanmada 8 binden fazla kişinin öldüğünü açıklamıştı.(SNK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com