Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu

Suriye barış görüşmelerinin ikinci turu
SMDK Sözcüsü Safi: - "Görüşmelere geçiş hükümetini tartışarak başlamak istiyoruz"- "Suriye'deki terörizmin Suriye rejimi tarafından desteklendiği hatta üretildiği konusunda kanıt sunmak istedik

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Luey Safi, Suriye rejimi ile görüşmelerin ikinci turuna geçiş hükümetini tartışarak başlamak istediklerini bildirdi.

Safi, Suriye'deki iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan Cenevre görüşmelerinin ikinci turu kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin muhalifler ve rejim yetkilileri ile aynı anda BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı görüşmenin ardından basına açıklama yaptı.

Bugün görüşmelerde ilerleme kaydedilmediğini belirten Safi, rejim heyetinin İbrahimi'nin iki tarafça da kabul edilebilecek bir gündem önermesini engellediğini savundu.

İbrahimi'nin önerilerini kendilerinin de benimsemediğini dile getiren Safi, "Görüşmelere geçiş hükümetini tartışarak başlamak istiyoruz" dedi. Safi, şiddet ve terörizmi de içeren sorunlarla başa çıkmanın yolunun bu olduğunu düşündüklerini de kaydetti.

- Rejim ile IŞİD'in ilişkisi -

Görüşmede, BM yetkililerine Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile rejim arasındaki ilişkiyi gösteren belgeler sunduklarını da belirten Safi, IŞİD'in bölgelerini korumaya çalışan yerel silahlı gruplara saldırdığını söyledi.

Safi, "Suriye'deki terörizmin Suriye rejimi tarafından desteklendiği hatta üretildiği konusunda kanıt sunmak istedik" dedi.

Görüşmeler boyunca günde iki kez toplanmayı önerdiklerini belirten Safi, ancak rejim heyetinin bunu kabul etmediğini ve bir kez toplanmak istediğini kaydetti. Tartışma gündeminin İbrahimi tarafından belirlendiğini vurgulayan Safi, yarın İbrahimi ile ayrı ayrı mı yoksa aynı odada mı görüşüleceğinin de henüz netlik kazanmadığını belirtti.

SMDK üst düzey yetkilisi Monzer Akbik ise gazetecilere yaptığı açıklamada, muhalefet ve rejim heyetlerinin cuma günü ABD ve Rusya dışişleri bakan yardımcıları ile ikili görüşmeler yapabileceğini bildirdi.

BM Temsilcisi İbrahimi, cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov ve ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy Sherman ile Cenevre'de görüşecek.

Muhabir: Murat Ünlü
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com