Suriye basını: Türkiye yalnız kalacak

Suriye basını: Türkiye yalnız kalacak
Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi dünya basınının yanı sıra Suriye basınında da geniş yer buluyor.
Suriye basını, Türkiye'nin NATO'dan umduğu desteği bulamayıp Suriye'ye karşı mücadelesinde yalnız kalacağını iddia etti.
 
Suriye'nin Türk keşif uçağını düşürmesi bu ülke basınında da geniş yer buluyor. Suriye basını, düşürülen Türk uçağıyla ilgili temkinli dilini giderek sertleştirmeye başladı. "Suriye ordusuna meydan okudular" ifadesini kullanan Suriye gazetesi El Vatan, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun olayla ilgili gerçekleri çarpıttığını iddia etti.

Ntvmsnbc'nin haberine göre, El Sevra gazetesinde yer alan bir yorumda da, Türkiye'nin Suriye'nin savunma gücünü test etmeye çalıştığı savunuldu.
 
'TÜRK UÇAĞI YASAK BÖLGE İÇİN KEŞİFTEYDİ'
 
Yazıda olayın NATO ile bazı Arap ülkelerinin katıldığı iddia edilen "Uçan Kartal" tatbikatının bitiminde meydana geldiği öne sürüldü ve Türk uçaklarının da oluşturulması planan uçuşa yasak bölge için keşif yaptığı iddia edildi.
 
'NATO TOPLANTISINDA SONUÇ ÇIKMAYACAK'
 
Suriye basınında konuyla ilgili yer alan haberlerde NATO toplantısında kesin bir sonuç çıkmayacağı ve Türkiye'nin yalnız kalacağı görüşü savunuldu. Türk uçağının düşürülmesi dünya basınında yer almaya devam ediyor:
 
LE FIGARO : TÜRKİYE İLE SURİYE ARASINDA GERİLİM YÜKSELİYOR
 
Fransız Le Figaro gazetesi, "Suriye'deki kriz belki de yeni bir boyut kazandı. Türkiye Suriye'yi, Şam'ın iddiasının aksine, bir savaş uçağının uluslararası hava sahasında imha etmekle suçluyor. Kuzey Atlantik Konseyi, Ankara'nın başvurusu üzerine salı günü bu olayı ele almak için toplanacak."
 
LE PARISIEN : SURİYE TARAFINDAN DÜŞÜRÜLEN UÇAK : TÜRKİYE NATO'YA BAŞVURDU
 
Fransız Le Parisien gazetesi de, "Ankara ile Şam arasındaki gerilimin tonu bir derece daha yükseldi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu Suriye'nin uçak düşürülmeden önce hiçbir uyarıda bulunmadığını bildirdi. Kaybolan iki pilotun canlı bulunma ihtimali az. Ankara kendi topraklarındaki bir Suriyeli mülteci kampına nisan ayında Suriye güçleri tarafından ateş edilmesinin ardından güvenliğinin ihlali olarak göreceği hiçbir eylemi hoşgörüyle karşılamayacağını ve NATO'yu göreve çağırmakta da tereddüt etmeyeceğini bildirmişti"
 
LIBERATION : DÜŞÜRÜLEN UÇAK : ANKARA'NIN GÜÇ DURUMU
 
Fransız Liberation gazetesi, "Ayaklanmanın başladığı tarihten bu yana Suriye ile Türkiye arasındaki en ciddi silahlı olay yaşanıyor ama Ankara ölçülü tepki vermeye devam ediyor. Uluslararası ilişkiler uzmanı Soli Özel, Suriye rejiminin en gelişmiş hava savunma sistemlerinin Rusya'nın kontrolünde bulunduğunu belirterek bu olayı Moskova'nın açık bir uyarısı olarak değerlendiriyor. Suriyeli isyancılara yönelik olan ve parası Katar ve Suudi Arabistan tarafından ödenen silahların çoğu artık Türkiye üzerinden geçiyor. Türkiye, Suriye'deki soruna çözüm için vazgeçilmez bir aktör. Ancak, Ankara, kamuoyunun her türlü askeri müdahaleye karşı olmasından ötürü tek başına hareket edemez ve etmek de istemiyor. Sol muhalefet partisi CHP her türlü maceraya karşı uyarıyor. Türk otoriteleri, Şam rejiminin Kürt sorununu körüklemesi ve Sünni-Alevi gerilimi gibi Suriye'deki olayların sonuçlarından da korkuyor. Dahası, Şam'ın son müüttefikleri olan İran ve Rusya da Türkiye'nin hem komşuları hem de başlıca gaz tedarikçileri olma özelliğine sahipler"
 
CORRIERE DELLA SERA: VURMAYIN YARDIM UÇAĞI
 
İtalyan Corriere Della Sera gazetesi de, Rusya faktörü nedeniyle, NATO'dan Suriye'de Libya'dakine benzer bir operasyon beklenmemesi gerektiği yorumunu yaptı. Gazetede ayrıca, düşürülen uçağa kurtarma operasyonu icin başka bir Türk uçağının daha havalandığı ancak bu kez Suriye'ye yapılan, 'vurmayın, yardım uçağı' uyarısı üzerine ateş açılmadığı haberi yer alıyor.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com