Suriye -BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'de şiddetin artmasından son derece endişeli

Suriye   -BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'de   şiddetin artmasından son derece endişeli
Suriye -BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'de şiddetin artmasından son derece endişeli

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Suriye'de son günlerde şiddetin daha da artmasından son derece endişe duyduğu bildirildi.
     BM Sözcüsü Martin Nesirky tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, son birkaç gündür Suriye'de silahlı şiddetin yoğunlaşmasından ve sivillerin bu yüzden daha da fazla tehlike içine düşmesinden derin endişe duyduğu kaydedildi.
     Nesirky açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Suriye'de akan kanın ve çatışmaların biran önce durması gerektiğini ifade ettiğini belirtti.
     Açıklamada, Suriye'de görev yapan BM Gözlemci Misyonu'nun (UNSMIS), yönetim ile muhalif güçler arasındaki silahlı çatışmaların arttığını rapor ettikleri ve yönetimin, Humus'taki bombalama dahil yerleşim merkezlerindeki yoğun askeri operasyonlarının, Talbiseh ve Rastan'da helikopterlerle ateş açmasının ağır can kaybına ve insan hakları ihlallerine yol açtığı bildirildi.
     Genel Sekreter Ban'ın, BM gözlemcilerinin engelle karşılaşmadan Haffe'ye ulaşmalarının öneminini vurguladığı açıklamada, BM gözlemcilerinin, birden fazla yerde, orduyu ve sivil altyapıyı hedef alan planlı ve eşgüdümlü saldırıların olduğunu da gözlemlediği bildirildi.
    
     -Ban, altyapıyı hedef alan saldırıları da kınadı-
     Ban'ın ülkede altyapıyı hedef alan saldırıları kınadığı belirtilen açıklamada ''Genel Sekreter Ban, yerleşim merkezlerinin bombalanmasını, hizmetlerin sevkiyatını engelleyen ve insani krizin daha da ağırlaşmasına yol açan altyapıyı hedef alan saldırıları kınamakta, tüm taraflardan adam öldürmeyi ve şiddeti derhal bırakıp Annan Planının gerektirdiği şekilde, derinleşen krize siyasi çözüm bulma yolunu aramaları çağrısında bulunmaktadır'' denildi.
     Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     ''Tüm taraflar uluslararası hukuk kurallarına uymalıdır. Genel Sekreter, bir kez daha, taraflar üzerinde nüfuzu olan tüm ülkeleri, iki tarafı, Suriyeliler'in refahına öncelik vermesi, uçurum kenarından çekmesi ve artan şiddetin Suriye halkı, ülke ve bölge için ne kadar yıkıcı etkileri olduğunu anlaması yolunda ikna etmeye çağırmaktadır. Genel Sekreter bu kapsamda, krize siyasi çözüm bulma yolunda Suriye hükümetine ve muhalefete yardımcı olmak için uluslararası toplumla beraber çalışmaya hazırdır.''
    
     Muhabir: Özlem Şahin Şakar
     Yayıncı: Erdem Gültekin (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com