Suriye BM oyununu bozdu

Suriye BM oyununu bozdu
BM, Suriye'de düzenlenen kimyasal silah saldırısıyla ilgili Şam yönetiminin talebiyle oluşturduğu soruşturma ekibinin çalışmalarının tüm ülkeye yayılmasını istedi. Suriye ise, bunun ülke egemenliğinin ihlali anlamına geleceğini söylerken, BM'nin ABD'nin I

 

Suriye, 19 Mart'ta Halep'in Han El Esal bölgesinde düzenlenen kimyasal saldırının soruşturulması için BM'den bağımsız ve tarafsız teknik bir heyetin oluşturulması talebinde bulunmuş, BM Genel Sekretersi Ban Ki-mun ise talebi kabul ettiklerini açıklamıştı.
 
Ancak sonrasında yaşanan gelişmeler, BM'nin yürüteceği kimyasal silah araştırmasının Suriye'nin aleyhine kullanılmaya çalışılacağı iddiasını iyiden iyiye güçlendirdi.
 
Suriye’deki kimyasal silah saldırısı ile ilgili önemli gelişme
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha önce Han El Esal bölgesindeki olaya odaklanacağını söylediği soruşturmanın tüm ülkeye yayılmasını istedi.
 
Ban'ın açıklamalarına tepki gösteren Suriye ise bu tür “manevralara” prim vermeyeceğini gösterdi.
 
Suriye resmi haber ajansı SANA'nın Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdığı haberde, Şam'ın BM Genel Sekreteri'nin bu açıklamalarını kınadığı ifade edilirken, BM'nin soruşturmayı tüm ülkeye yayma girişimlerinin reddedildiği belirtildi.
 
Haberde, Ban'ın “malum ülkelerin baskılarına boyun eğdiği” yorumunda bulunulurken, soruşturmanın asıl amacından saptırılmaya çalışıldığı ifade edildi.
 
Irak hatırlatıldı
 
Ban'ın, uluslararası heyetin, tüm Suriye topraklarında konuşlanmasına izin veren ek görevler talep ettiğine dikkat çekilen açıklamada, bu durumun Suriye'nin egemenliğin ihlali anlamına geleceği ifade edildi.
 
Suriyeli kaynak ayrıca, BM'nin Irak'ta ABD işgaline zemin hazırladığını ifade ederken, "Irak'ta oynadıkları olumsuz rol göz önüne alındığında, Suriye BM Genel Sekreterliği'nin bu manevralarının kabul edemez” olduğunu söyledi.
 
BM'nin oluşturduğu soruşturma ekibinde dikkat çeken bir husus da ekibin başına 1990'larda Irak'taki kitle imha silahlarını araştıran BM ekibinin başındaki isim olan Ake Sellström'ün getirilmesi oldu. Kimyasal silah saldırısında ipuçları muhalifleri gösteriyor
 
Rusya ve İran daha önce uyarmıştı
 
Öte yandan, BM Genel Sekreterliği, Suriye'deki kimyasal silah saldırısını araştıracak komisyona Rusya ve Çin'den uzmanlara yer vermediğini açıklamıştı. Rusya ve Çin daha önce BM güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye dönük sert yaptırımlar içeren üç tasarıyı veto etmişti.
 
Rusya'dan yapılan açıklamada ise, bu şekilde yapılacak bir soruşturmanın güvenilirliğinin olmayacağını ifade etmişti. İran da Çin ve Rusya'dan araştırmacıların yer almayacağı bir soruşturmanın Suriye'ye karşı kullanılabileceği uyarısında bulunmuştu.
 
BM heyeti Kıbrıs'ta bekliyor
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından görevlendirilen Sellström, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beraberindeki heyetle şu anda Kıbrıs Cumhuriyeti'nde bulunduklarını bildirdi.
 
Suriye'ye her an gidebilecekmiş gibi son hazırlıkları yaptıklarını belirten Sellström, "Şu anda Suriye hükümetiyle BM arasında yürütülen görüşmeler hakkında herhangi bir bilgi aktaramam. Bu bir siyasal süreç, Suriye ile New York'taki BM merkezi tarafından çalışmalar yürütülüyor. Ancak biz hazırlıklarımızı yaptık, süreç bizim oraya gidişimize müsaade ettiğinde, 24 saat içinde çalışmalara başlayabileceğiz" diye konuştu.(IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com