SURİYE DİPLOMASİSİ TAM GAZ: DAVUTOĞLU, ANNAN İLE GÖRÜŞTÜ

SURİYE DİPLOMASİSİ TAM GAZ: DAVUTOĞLU, ANNAN İLE GÖRÜŞTÜ
SURİYE DİPLOMASİSİ TAM GAZ: DAVUTOĞLU, ANNAN İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi Annan ile bugün bir görüşme yaptı. Rus diplomatları, Dışişleri Bakanlığına Moskova'nın uluslararası toplantı önerisine ilişkin bilgi verdi. ANKARA(ANKA) - Suriye krizine ilişkin yoğun diplomasi devam ediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi Kofi Annan ile bugün bir telefon görüşmesi yaptı. Rus diplomatlarının da, Dışişleri Bakanlığı'na Rusya'nın uluslararası toplantı önerisine ilişkin bilgi verdiği öğrenildi.
Ahmet Davutoğlu ile Kofi Annan arasında yapılan telefon görüşmesi sırasında Suriye ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldığı belirtiliyor. Annan, geçen hafta planının uygulanmadığına dikkat çekerken tırmanan krize ilişkin uyarılarda bulunmuştu.
Öte yandan, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği diplomatları, geçen hafta Dışişleri Bakanlığı'na giderek Moskova'nın Suriye ile ilgili yaptığı, BM gözetimindeki uluslararası konferansı önerisine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Türkiye'nin ise, öneriye ilişkin olarak Rus diplomatlara "bakacağız" yanıtını verdiği ifade ediliyor.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise, öneriyi görüşmek üzere 13 Haziran'da Tahran'ı ziyaret edecek.
Moskova, Suriye krizinde Esad Yönetimini destekleyen İran'ın, konferansın bir parçası olması gerektiğini savunuyor ancak İran'ın katılımı, ABD tarafından hemen reddedildi. Bu arada, İran'ın konferansta yer almasına başka Batılı ülkelerin de karşı çıkacağı düşünülüyor.
Rus önerisinde konferansa BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Suriye'nin komşuları Türkiye, İran, Irak, Lübnan ve Ürdün ile Katar ve Suudi Arabistan'ın yanısıra Arap Birliği ve Avrupa Birliği'nin de katılması öngörülüyor. (ANKA)
(CN/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com