Suriye dosyası BMGK'da

Suriye dosyası BMGK'da
Başkanlık açıklaması: Annan planına uyulmazsa yeni adımlar atılır..

Rusya ve Çin'in muhalefeti nedeniyle Suriye'ye karşı etkisiz ve hareketsiz kalan Birleşmiş Milletler, yine Rusya'nın tutumunu değiştirmesiyle Şam yönetimine karşı sert kararlar almaya hazırlanıyor.

BM diplomatlarına göre BM Güvenlik Konseyi, Kofi Annan'ın planına uymaması halinde Suriye'yi bir sonraki adımları atmakla tehdit edecek.

ŞAM BİR SONRAKİ ADIMLARLA UYARILACAK

Konsey'in, şiddeti sona erdirmek için arabuluculuk çalışmalarını destekleyen bir karar tasarısını onaylaması bekleniyor. Diplomatlara göre bu karar tasarısı, BM'nin ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın barışa yönelik çabalarına destek verecek ve BM'nin taleplerine zamanında uymaması halinde Şam'ı bir sonraki adımları atmakla uyaracak. Güvenlik Konseyi mensuplarının dün bütün gün bu karar tasarısı üzerinde görüştükleri ve Rusya'nın onayını almak için Şam yönetiminden taleplerinin bazılarını kolaylaştırdıkları belirtiliyor.

DAHA ÖNCE DE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜ AMA...

Daha önce de buna benzer bir karar tasarısı görüşülmüş ve Şam'a yedi gün içinde BM'nin isteklerini yerine getirmemesi halinde bir ültimatom olarak görülecek olan bu karar tasarısı Rusya tarafından reddedilmişti.

Bugün Konsey üyelerinden hiçbiri karara itiraz etmezse karar otomatik olarak kabul edilmiş olacak. Çin yönetiminin karara destek verdiği belirtilmişti. Karar tasarısı bir ateşkes çağrısı, Suriye muhalefeti ve hükümeti arasında diyalog ve insani yardımlara tam erişim çağrısı içeriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com