Suriye, dünyada zorla yerinden edilenler listesinde en üst sıraya yerleşti

Suriye, dünyada zorla yerinden edilenler listesinde en üst sıraya yerleşti
Yerinden edilenlerin en az yarısı çocuklardan oluşuyor

CENEVRE (AA) - Suriye’deki çatışmaların başlangıcından itibaren geçen üç yılda, dokuz milyondan fazla insanın yerinden edilmesiyle Suriye, dünya genelinde zorla yerinden edilme konusunda ilk sırayı aldı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bugün itibarıyla iki buçuk milyondan fazla Suriyelinin, komşu ülkelerde kayıt altına alındığını veya kaydedilmeyi beklediğini bildirdi.

Suriye içerisinde yerinden edilen kişilerin sayısının 6.5 milyonu geçtiğine işaret edilen açıklamada, böylece ülke içinde ve ülke dışına kaçmak durumunda kalan kişilerin toplam sayısının Suriye’nin çatışma öncesindeki nüfusunun yüzde 40’ını geçtiği kaydedildi.

Yerinden edilenlerin en az yarısının çocuklardan oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada, Suriye’deki çatışmaların başlangıcından itibaren geçen üç yılda, dokuz milyondan fazla insanın yerinden edilmesiyle Suriye'nin dünya genelinde zorla yerinden edilme konusunda ilk sırayı aldığı vurgulandı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in sözlerine de yer verilen açıklamada, Guterres'in akan kanı durdurmaya yönelik anlamlı hiçbir ilerleme olmaksızın bu ölçekteki bir insani felaketin gözler önünde katlanarak büyümesinin vicdanları yaraladığını ifade ettiği aktarıldı.

Açıklamaya göre Guterres, "Barışı tesis etmek için hiçbir gayretten kaçınılmamalı. Savaşın ortasında kalmış, evlerini, topluluklarını, işlerini ve okullarını bırakmak zorunda kalmış bu masum insanların acılarını hafifletmek için hiçbir gayretten kaçınılmamalı” dedi. 

- Dünyadaki en kalabalık mülteci nüfusu olacak-

Siyasi bir çözüm yolunda elle tutulur bir ilerleme sağlanmadığından komşu bölgelerdeki Suriyeli mülteci nüfusunun dünyadaki en kalabalık mülteci nüfusunu oluşturacak şekilde artacağının tahmin edildiğine dikkat çekilen açıklamada, sadece Lübnan’da kayıt altına alınmış Suriyeli mülteci sayısının bir milyona yaklaştığı ve eğer mevcut eğilim devam ederse bu rakamın 2014 sonu itibarıyla 1.6 milyona ulaşmasının muhtemel olduğu kaydedildi. 

Lübnan'ın şimdiden, her 1,000 Lübnanlıya karşılık yaklaşık 230 kayıtlı Suriyeli mülteci ile, ülkeler arasında ülke nüfusuna kıyasla yakın tarihte görülen en yüksek sayıda mülteci yoğunluğuna sahip ülke olduğu vurgulanan açıklamada, bunun Fransa’da kişi başına düşen mülteci sayısından 70, Amerika Birleşik Devletleri’ndekinden ise 280 kat fazla olduğuna işaret edildi.

Ürdün'ün ise mültecilerin varlığı nedeniyle şimdiye kadar 1.7 milyar dolara ulaşan maliyetle sarsıldığı belirtilen açıklamada, sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyacın ilaç sıkıntısına sebep olduğunu ve özellikle kuzey Ürdün’de Ürdünlüler ve mülteciler için içecek suyun kısıtlı olduğunu kaydetti.

Açıklamada Guterres'in, “Krizin, Lübnan ve bölgedeki diğer ülkeler üzerindeki ezici sosyal ve ekonomik sonuçlarını bir düşünün. Bu ülkeler, hem finansal anlamda hem de komşu bölge dışında kalan dünyanın diğer bölgelerinde Suriyeli mültecilerin kabul edilmesi ve korunması konusundaki taahhütler anlamında şimdiye kadar sunulandan daha güçlü bir uluslararası desteğe ihtiyaç duyuyorlar” sözlerine yer verildi.

-Suriyeliler dünya genelinde de önemli bir mülteci nüfusu-

Giderek daha fazla Suriyelinin dünyanın diğer bölgelerine gitmesiyle Suriyelilerin dünya genelinde de önemli bir mülteci nüfusu oluşturduklarına işaret edilen açıklamada, Mart 2011’de çatışmalar başladığından beri Avrupa’da 56 bin Suriyelinin sığınma başvurusunda bulunduğu ifade edildi. 

En çok başvuruyu İsveç ve Almanya'nın aldığı bildirilen açıklamada, şimdiye kadar, çatışmalardan kaçan Suriyelilerin yüzde 4’ünden azının Avrupa’ya sığındığına, buna 625 binden fazla Suriyeli mültecinin kayıtlı olduğu Türkiye'nin dahil edilmediği kaydedildi. 

- Yaşamlarını insan kaçakçılarının insafına bırakıyorlar-

Giderek artan sayıda Suriyelinin yaşamlarını insan kaçakçılarının insafına bıraktıklarına ve durumun sıklıkla trajik şekilde neticelendiğine dikkat çekilen açıklamada, 2013’te 700 kişinin Akdeniz’i geçmeye çalışırken yaşamını yitirdiği ve bu kişilerin yaklaşık 250’sinin Suriyeli olduğu belirtildi.

Bu kişilerin ayrıca, sınırların kapalı olması veya komşu ülkelere geri gönderilme gibi durumlarla da karşılaşabildikleri vurgulanan açıklamada, BMMYK'nın, devletleri, korunma ihtiyacındaki tüm Suriyeliler için topraklarına erişimi sağlamaya ve komşu ülkelere geri göndermeme konusunda moratoryum uygulamaya davet ettiği anımsatıldı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com