Suriye Hatay'ı "vurdu"

Suriye Hatay'ı "vurdu"
Hatay'dan Suriye'ye ihracat geçen yıl 150 milyon dolarken bu yıl neredeyse sıfır noktasına gerilediğini belirten yetkililer devletin acil önlem almasını istedi.
Gerek Suriye’deki çatışmalar gerekse hükümetin dış politikadaki tutumu nedeniyle komşu ülkeyle ticaret ve turizm durma noktasına geldi. Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Gülay Gül, Suriye’deki olaylardan en fazla etkilenen iller arasında Hatay’ın geldiğini belirterek, firmaların iflasın eşiğine geldiğini açıkladı.
 
Hatay’da baş gösteren krizin daha önceki krizlere benzemediğini, bölge ekonomisinin önemli bir gerilemeye neden olduğunu vurgulayan Gül, 2 yıl önce yılda 2.5 milyon kişi giriş-çıkış yaptığı sınır kapılarının hareketliliğini hatırlatarak Suriye olayları nedeniyle turistik amaçlı giriş-çıkışların sıfırlandığını belirtti.
 
Suriye’de yaşanan iç savaşın bölge ekonomisine verdiği zararı değerlendiren HASİAD Başkanı Gülay Gül, Hatay’ın yaşanan sorunlar nedeniyle tarihinin en büyük krizini yaşadığını ifade ederek “Hatay böyle bir kriz görmedi. Sanayici, nakliyeci, ithalat, ihracatçılar, turizm firmalarıyla tarım sektörü çok ciddi anlamda etkilenmiştir. Krediyle TIR alanlar ve krediyle şirketini büyüten firmalar mağdur durumda. Bankalara kredi borcu olan firmalar iflasın eşiğindedir. Çok kısa süre içerisinde Hatay’da faaliyet gösteren çok büyük firmalar, maalesef resmi olarak iflaslarını açıklamak zorunda kalacaktır. Devlet bunu görmeli, buna göre acil tedbirler almalıdır” dedi.
 
Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri de “Suriye’nin son yıllarda, dış ticaretinde önemli kalem oluşturan ürünleri, yaklaşık 800 kilometrelik sınır komşuluğu bulunan Türkiye’den karşılamasıyla, özellikle bu ülkeyle sınır komşuluğu bulunan Hatay, Adana, Mersin, Gaziantep, Kilis ve Mardin kent ekonomilerinde yaşanan ciddi hareketlilik, şu sıralarda tamamen durmuş, ekonomik ve ticari ilişkileri büyük darbe almıştır” diye konuştu.
 
400 bine düştü
 
Hatay’dan Suriye’ye ihracatın geçen yıl 150 milyon dolarken bu yıl neredeyse sıfır noktasına geldiğini anlatan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin de “Cilvegözü ve Yayladağı sınır kapılarından gelen ve giden yolcu sayıları 2010’da 2 milyon 581 bin 801 iken geçen yıl yüzde 17 azalmayla 2 milyon 145 bin 585’e, bu yılın ilk 5 aylık döneminde de geçen yılın aynı dönemine oranla da yüzde 46’lık bir düşüşle 472 bin 292 kişi olmuştur” dedi.
 
Rakamların esnafın durumunu ortaya koyduğunu belirten Çincin, esnafın kredi, Bağ-Kur ve SGK borçlarının ertelenmesini talep ettiklerini de sözlerine ekledi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com