"Suriye hiç kimsenin şahsi mülkiyetinde değildir"

"Suriye hiç kimsenin şahsi mülkiyetinde değildir"
Uluslararası Arabuluculuk Konferansı İstanbul 'da yapıldı.

Tunus'taki tarihi toplantının hemen ardından gerçekleştirilen Arabuluculuk Konferansı'nda gündem Suriye...

Konferans'a katılan Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Abdülaziz Al Nasser ve ev sahibi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Tunus'ta başlatılan inisiyatifin önemine işaret ettiler.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Suriye'nin hiç kimsenin şahsi mülkiyetinde olmadığını söyledi.

Davutoğlu,''Suriye'den beklentimiz Arap Ligi planını derhal kabul etmeleri ve bu plan çerçevesinde uluslararası toplumun büyük çoğunluğunun benimsediği bu plan çerçevesinde gerekli adımları atmalarıdır'' dedi.

Birleşmiş Miletler Genel Kurul Başkanı Al Nasser da, Suriye hükümetine baskı yapmaya devam etmesi gerektiğini,Türkiye'nin bu konuda üstlendiği büyük sorumluluğun uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığını dile getirdi.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na verdiği desteğe teşekkür eden Al Nasser, buna karşın Güvenlik Konseyi'nin zafiyet içerisinde olduğunu kaydetti.

Arabuluculuk Konferansı'nda tartışılan bir diğer konu da Birleşmiş Milletler'in mevcut sistemiydi.

Birleşmiş Miletler'in insanlık vicdanının çözüm merkezi olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu yapının etkin bir mekanizmaya kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu İstanbul'un barış, arabuluculuk ve diyalog girişimlerinin merkezi haline getirilmesi için girişimlerin sürdüğünü, Birleşmiş Milletler'in bölgesel ofislerinin yakın gelecekte bu şehirde toplanmasına çalışıldığını belitti.

İstanbul'daki Arabuluculuk Konferansına Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ve Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio de Aguiar Patriota da katıldı.

Katılımcılar, küresel düzenin yeniden inşa edildiği dönemde arabuluculuğun dünya barışı için artık vazgeçilmez bir kavram olduğunu dile getirdiler.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com