Suriye iç savaşındaki Arnavut vatandaşları

Suriye iç savaşındaki Arnavut vatandaşları
Arnavutluk hükümeti, bazı vatandaşlarının Suriye'deki iç savaşa terör örgütleri safında aktif olarak katılmasını engellemek amacıyla kanun taslağı hazırlıyor

TİRAN (AA) - Niğde'de güvenlik güçlerine yönelik saldırıyı düzenleyenler arasında da yer alan bazı Arnavut vatandaşlarının Suriye'deki iç savaşa terör örgütleri safında katılması, Arnavutluk hükümetini tedbir almaya sevk ediyor. 

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Arnavutluk vatandaşlarının Suriye'deki iç savaşta aktif olarak savaşmalarını sağlayan suç örgütleri ile mücadele, ülkedeki önemli konular arasında yer alıyor. 

Ağır Suçlar Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, "terörist eylemlerin gerçekleştirilmesi için kamuoyunu teşvik ettikleri, çağrıda bulundukları ve propaganda yaptıkları" iddialarıyla organize bir suç örgütüne yönelik bir süre önce düzenlenen operasyonda yedi kişi yakalandı.

Yakalanan kişilerle Arapça düzenlenmiş bazı kimlikler, dini dokümanlar, el bombası, uzun namlulu silah ve mermiler ile kamuflaj üniformalar ele geçirildi.

"Arnavutluk vatandaşlarının Suriye'deki iç savaşa aktif olarak katılmalarını sağlamak için somut faaliyetler içinde oldukları" iddia edilen bu kişiler hakkındaki adli işlemler sürüyor.

Öte yandan, Arnavutluk Meclisi Ulusal Güvenlik Konseyi de Arnavutluk vatandaşlarının Suriye'deki iç savaşa katılmalarına engel olmak için kanun taslağı hazırlığı içinde bulunuyor.

Ceza Kanunu'na yeni maddelerin eklenmesini öngören kanun taslağı, ülke sınırları dışındaki çatışmalara katılan ya da bunun için propaganda yapan Arnavutluk vatandaşlarına hapis cezası verilmesini öngörüyor.

Taslağın bazı Arnavutluk vatandaşlarının Suriye'deki iç savaşta hayatını kaybetmelerinin ardından hazırlanması ise dikkat çekiyor.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Buşati de daha önce yaptığı bir açıklamada, Arnavut gençlerin savaşmak üzere Suriye'ye gönderilmesinin önüne geçmek için yoğun çaba gösterdiklerini belirmişti.

Hükümet olarak terörizmle mücadele konusunda kararlı olduklarını ifade eden Buşati, son dönemde Arnavutluk vatandaşlarını Suriye'ye gönderen grupların çökertilmesi için önemli adımlar attıklarını kaydetmişti.

Niğde'de dün yol kontrol uygulaması yapan güvenlik güçlerine bir araçtan ateş açılmış, saldırıda iki güvenlik görevlisi ile bir sivil hayatını kaybetmişti. Saldırıyı düzenlediği iddia edilen üç zanlı yakalanmıştı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yakalanan kişilerden ikisinin Arnavutluk, birinin ise Kosova doğumlu olduğunu ve Suriye içinde faaliyet gösteren gruplara mensup olduklarının anlaşıldığını açıklamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com