Suriye için ateşkes günü

Suriye için ateşkes günü
BM Temsilcisi Kofi Annan'ın ateşkes için verdiği süre doldu.

Şam yönetiminden, ateşkes gününden bir gün önce, "silahlar susacak" açıklaması gelmişti.

Suriye sınırında sessizlik hakim

Suriye yönetiminin BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’nın planı kabul etmesinden sonra Suriye sınırında sessizlik hakim olduğu gözlendi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’nın ateşkes planını bugün saat 06.00’dan itibaren uygulayacağını kabul eden Suriye yönetiminin Annan planına uyup uymayacağı merak konusu hale geldi. Saban 06.00’dan itibaren Türkiye sınırındaki yerleşim birimlerinde Suriye ordusunda herhangi bir hareketlilik yaşanmadığı gözlendi. Türk ve dünya basını Kilis’e gelerek son gelişmeleri canlı yayınlarla kamuoyuna duyuruyor.

Hillary Clinton kaygılı

G-8 Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'de devam eden şiddet olaylarından kaygı duyduklarını ve gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

Clinton, Washington'da düzenlenen G8 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısının açılışında, belli başlı küresel meseleler hakkında değerlendirmelerde bulundu. ABD, Rusya, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya'dan oluşan G8 ülkeleri dışişleri bakanlarının toplantısında, özellikle Suriye'deki gelişmeler, İran'ın nükleer programı ve Kuzey Kore konuları öne çıktı.

''Son bir yıl, hatta son bir hafta içerisindeki olaylar, kapsamlı bir uluslararası iş birliğine duyulan ihtiyacı ortaya koyuyor ve G8 de bu açıdan önemli bir forum'' sözleriyle konuşmasına başlayan Clinton, Suriye'de devam eden şiddet olaylarından ve ateşkes için uğraşan BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın karşılaştığı sorunlardan kaygı duyduklarını ifade etti.

Clinton, gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, ''Bu konuyu toplantıda konuşacağız. Birlikte, ülkedeki mevcut duruma barışçıl çözümün bulunması ve Suriye halkının yararına siyasi değişimin hayata geçirilmesinin yollarını arayacağız'' dedi.

İstanbul'da bu hafta başlayacak olan İran ile ''5 artı 1'' ülkeleri arasındaki müzakereleri dört gözle beklediklerini de vurgulayan Clinton, müzakerelerin, İran'a, nükleer programına dair uluslararası toplumun kaygılarını ciddi şekilde ele alması için fırsat sunduğunu söyledi.

Clinton, ''Hala diplomasi için zamanın olduğuna inanıyoruz, ancak İran'ın kalıcı bir süreç yoluyla somut sonuçlar elde edilmesine imkan verecek atmosferin yaratılması için masaya oturması aciliyet taşıyor'' diye konuştu.

Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatma planlarının BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğine de dikkati çeken Clinton, ''Kore Yarımadası'nda istikrar olması hepimizin çıkarına ve bunu en iyi nasıl sağlayabileceğimizi de toplantıda konuşacağız'' dedi.

Clinton, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD ve Rusya'dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün toplantısını da hatırlatarak, toplantıda Ürdün'ün olumlu çabalarına verilen desteğin altının çizildiğini, ayrıca 1,1 milyar dolarlık acil yardım çağrısı dahil olmak üzere, Filistin yönetimine uluslararası mali desteğin sürdürülmesinin önemi üzerinde görüş birliği ortaya konduğunu aktardı.

Dışişleri Bakanı'ndan açıklama geldi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Ateşkes ilanının ardından son gelişmeleri büyük bir hassasiyetle takip ediyoruz. Bazı yerlerden çekilme faaliyetlerinin başladığı bilgileri geliyor. Ancak bu çekilmenin tam ve kapsamlı olması önem taşır. Şehirlerin dışına çekilerek şehirlerin üstündeki baskıyı sürdürmek, bir çekilme anlamına gelmez. Bu çekilmelerin bütün şehirlerden, bütün kasabalardan kışlalara doğru olması ve halkın yeni bir saldırı ile karşı karşıya kalmayacağı konusunda emin olunması lazım. İlk işaretler, şiddette bir düşme teamülü var birkaç saat için.

Ama değerlendirme yapmak için daha erken. İşin Türkiye'nin ulusal güvenlik sorunu haline dönüşmesi durumunda, yani sınır ihlalleri olması durumunda bu da bizim her zeminde tedbir almamızı gerektiren bir konjonktür ortaya çıkartır. Böyle bir girişim olması halinde tabii hem ulusal kapasitelerimizi kullanarak gerekli tedbirleri alma hakkını her zaman mahfuz tutarız, hem de NATO'daki müttefik ülkelerle istişareleri sürdürür ve o konuda da çalışmaları yaparız"
diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com