Suriye için bir milat

Suriye için bir milat
Suriyeli muhaliflerin Esad'ın karargahına kadar girerek, kurmaylarını suikast düzenlediği ortaya çıktı. Kurmayların son anda kurtulduğu bu saldırı, Suriye için "bir milat" olarak nitelendiriliyor.

Haaretz'e konuşan ancak adları açıklanmayan üst düzey İsrailli yetkililer, Pazar günü ortaya atılan ve Suriye yönetimince inkâr edilen suikast haberlerinin gerçek olduğunu, ancak başarıya ulaşamadığını iddia etti.

İsrailli yetkililer, "güvenilir kaynaklardan" aldıkları bilgilere dayanarak, suikast girişimini, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı El Sahabe Tugayları'nın tertiplediğini öne sürdü.

HEDEFTE BAKANLAR VAR

İddialara göre, muhaliflerin hedefinde, Savunma Bakanı Dud Rajha, İçişleri Bakanı Muhammed El Şaar, Başkan Yardımcısı'nın danışmanı Hasan Türkmeni, Ulusal Güvenlik Şefi Hişam Bahtiyar ve Baas Partisi Genel Sekreteri Muhammed Seyid Bahtiyan bulunuyordu.

İsrail'e göre, Bahtiyan'ın kişisel koruması bir süre önce muhaliflere katılmıştı. Bu kişi 20 Mayıs'ta Şam'da düzenlenen ve üst düzey yöneticilerin katıldığı "kriz yönetim hücresi" toplantısında ikram edilen yemeklere zehir kattı.

Ancak yöneticiler hızlı bir tıbbi müdahale sayesinde kurtuldu.

"SURİYE İÇİN BİR MİLAT"

Haaretz'e konuşan yetkililer, bu durumun Suriye açısından bir milat olduğunu söyledi. Bir yetkili, "İsyan artık yalnızca uzak şehirlerde değil, rejimin liderlerine ulaşmış durumda" dedi.

ÖSO, üst düzey yöneticileri öldürdüğünü açıklasa da bir müddet sonra bu kişiler devlet televizyonunun canlı yayınına telefonla bağlanıp iddiaların asılsız olduğunu ifade etmişti.

İsrail yetkilileri de suikast girişiminin tamamen başarısız olduğunu ve hiçbir Suriyeli yetkilinin ölmediğini belirtti. Aynı kaynaklar, Bahtiyan'ın korumasının da muhaliflerce yurt dışına çıkarıldığını savundu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com