Suriye ile ilgili korkunç iddia!

Suriye ile ilgili korkunç iddia!
"Suriye'de rejim güçleri sivillerin yaşadığı yerlerde misket bombası kullanıyor." Amerika merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, son haftalarda hükümet güçlerinin attığı misket bombalarına dikkat çekti. Türkiye ve Irak'a da sınırda geçiş yapmayı bekleyen S
"Suriye ordusu son haftalarda sivillerin yaşadığı yerlere çok sayıda misket bombası attı." Bu iddianın sahibi ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü.Örgüt son raporunda bu iddiayı doğrulayan deliller bulunduğunu açıkladı.Çoğunlukla ağustos ve ekim tarihli bu görüntülerle de iddiasını destekledi. 
 
Pek çoğunun henüz patlamamış olduğu görülen bombaların çoğu çatışmaların yaşandığı kuzey-güney karayolu üzerinden. İdlip, Halep, Hama, Humus, Lazkiye ve başkent Şam yakınlarında bazı bölgeler de misket bombasına maruz kaldığı iddia edilen yerlerden.
 
İddia ilk olarak temmuz ayında dile getirildi, ancak ilk kez bu kadar geniş bölgede kullanıldığı belirtiliyor. Deyr Ez Zor'da çekildiği iddia edilen görüntülerde de küçük bir çocuğun misket bombasıyla oynadığı görülüyor.Bombaların Sovyet yapımı olduğu belirtilirken, Suriye'nin bombaları ne zaman aldığı ise bilinmiyor. Suriye hükümetinden de henüz iddialara yanıt yok.
 
Irak ve Türkiye'ye çağrı
 
İnsan Hakları İzleme örgütü ayrıca Irak ve Türkiye'ye sınırlarını açması çağrısı yaptı.Örgüt, ağustos ayının ikinci yarısından itibaren bu iki ülkenin "yasadışı" olarak Suriyeli mültecilerin geçişini engellediğini belirtti. 1951 Mülteciler Anlaşması'na göre, tüm ülkelerin mültecilere kapılarını açık tutması şartı hatırlatıldı. 
 
Raporda "Ne türkiye ne de Irak'ın Suriyelilerin hayatını riske atacak bir bahane gösterme şansı var" denildi. Raporda ayrıca sığınma talep eden mültecilerin engellenmesinin de uluslararası yasaların ihlali anlamına geldiği ifade edildi.  (EAK) 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com