Suriye İle Türkiye 6 Önemli Adım Attı!

Suriye İle Türkiye 6 Önemli Adım Attı!
Başbakan Erdoğan, Suriye ile Türkiye arasında önümüzdeki döenmde 6 önemli adım atılacağını açıkladı.

Türkiye ve Suriye tarafından Asi Nehri üzerinde ortak inşa edilecek olan Dostluk Barajı'nın temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Arap Cumhuriyeti Başbakanı Mohammad Naji Otri tarafından atıldı. Törende Türk ve Suriyeli vatandaşlara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu coğrafyasında herhangi bir ülkede yaşanan meselenin sadece o ülke halkının değil bölgedeki diğer ülkelerin de meselesi olduğunu belirterek, "Türkiye'de bu bölgede sadece ve sadece huzur istiyor, istikrar, refah ve kalkınma istiyor" dedi.

Beraberinde Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Sanayi Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Hatay Havaalanı'na gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, buradan temel atma töreninin yapıldığı Altınözü ilçesi Ziyaret köyündeki Dostluk Barajı inşaat alanına geçti. Alanda toplanan Türk ve Suriyeli vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, bölgede ve dünyaya dostluk ve barış mesajları verdi. Suriye ile Suriye-Türkiye arasında ortak banka kurma, Gaziantep Halep arasında hızlı tren seferleri başlatma, iki ülkenin doğalgaz şebekelerini birbirine bağlama, Türk Eximbank'ın Suriye hükümetine kredi sağlaması Asi nehri üzerinde dostluk barajı kurulması gibi 6 konuda anlaşma yaptıklarını ve bu çerçevede dostluk barajının temellerini attıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "İşte bugün bu 6 hedeften birini gerçekleştiriyor, Asi nehri üzerindeki dostluk barajının temelini Suriyeli kardeşlerimizle birlikte atıyoruz. Bu baraj inşallah en kısa sürede tamamlanacak. İnşallah buradan ürettiğimiz elektriği ortak kullanacak, her iki tarafta topraklarımızı sulayacak, her iki tarafı da taşkınlardan koruyacağız" dedi.

Konuşmasında Ortadoğu'da son gelişmeler ve Türkiye'nin bakış açısını anlatan Erdoğan şöyle devam etti: "Tarihin bize öğrettiği çok önemli bir ders var. Biz artık şunu çok iyi biliyor ve hissediyoruz. Bu coğrafyada herhangi bir ülkenin meselesi, o ülkenin halklarını olduğu kadar bölgedeki diğer ülkenin halklarını da yakından ilgilendiriyor. Lübnan'ın meselesi sadece Lübnan'ın değil aynı zamanda bizim de meselemiz. Mısır'ın Tunus'un meselesi sadece oralarda yaşayan kardeşlerimizin değil bizim de meselemizdir. Filistin meselesi sadece Filistinlilerin değil en az onlar kadar bizim de; Türkiye'nin de Suriye'nin de meselesidir. Ben biliyorum ki Gazze'de her bir yuvaya düşen fosfor bombası oradaki kardeşimizi rahatsız ettiği kadar Suriye'deki kardeşimin de Türkiye'deki gibi yüreğini parçalıyor. Gazze'de, Kudüs'te, Ramallah'ta açlıktan, yoksulluktan zulüm ve baskıdan gözlerini yuman her bir çocuk hiç kuşku yok ki bizim çocuğumuz bizim evladımızdır. Türkiye'de bu bölgede sadece ve sadece huzur istiyor, istikrar, refah ve kalkınma istiyor. Bu bölgedeki tüm ülkeler tüm halklar tarih boyunca olduğu gibi refahın, huzurun, kardeşliğin bilim ve hikmetin coğrafyasıdır. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de dünyanın kutup yıldızı olsun istiyoruz. Biz bunu dostluk, adına, kardeşlik adına, birlik ve beraberliğimiz adına istiyoruz."

"REKABET İÇİNDE DEĞİL DAYANIŞMA İÇİNDE OLALIM"

8 yılda Türkiye ekonomisinin 3 kat büyüyerek dünyanın en büyük 17. ekonomisi konumuna yükseldiğine dikkat çeken Erdoğan, "Milli geliri 230 milyon dolardan 8 yılda 730 milyar dolara yükseldi. İhracatımız 36 milyar dolardan 114 milyar dolara çıktı. İstiyoruz ki Türkiye ile birlikte bütün bu bölgede kalkınsın, refahı artsın, rekabet içinde değil dayanışma içinde olalım. Şerde değil hayırda yarışalım. Birbirimizin omzuna basmak için birbirimize dayanak olmak için mücadele edelim. İşte Türkiye ile Suriye bunu başardı. Türkiye ile Suriye el ele omuz omuza kardeşlik ve dayanışma içinde bugünlere ulaştı. İnşallah bunu arttırarak sürdüreceğiz. Hep birlikte istikrar ve güven içinde büyümemeye devam edeceğiz. 8 yıldır Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk tüm bölgeye örnek teşkil ediyor. İnanıyorum ki bugün temelini attığımız bu baraj sadece bu bölgeye değil tüm dünyaya örnek teşkil edecek, dostluk kardeşlik ve dayanışma mesajı verecektir. Hele hele sıkıntılardan geçtiğimiz bir dönemde bu tablo bir barışın kardeşliğin simgesi olacaktır. Ben bu tarihi ana şahitlik ettiğim, barajın temelini birlikte attığımız için, Asi nehrini bizi ayıran değil birleştiren bir nehre dönüştürdüğümüz için kendimiz adına değil ülkemiz adına gurur duyuyorum. Suriyeli kardeşlerimin bu heyecanı paylaştığını görüyor ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Dostluk barajı hayırlı olsun diyorum. Bu baraj aramızdaki dostluğun kardeşliğin nişanesi olsun diyorum. Yaşasın Türkiye, Suriye kardeşliği" dedi. Başbakan Erdoğan daha sonra "Ya Allah Bismillah" diyerek Suriye Başkanı Mohammad Naji Otri ile Dostluk Barajı'nın temelini attı.

BARAJ ENERJİ ÜRETECEK, ARAZİLERE HAYAT VERECEK

Dostluk Barajı'nın yapılmasına ilişkin mutabakat, 2009 yılı Aralık ayında Suriye'de yapılan "Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği 1. Başkanlar Toplantısı"nda sağlanmıştı. Dostluk Barajı, Hatay ili Altınözü ilçesinde Ziyaret köyü mevkiinde, Asi Nehrinin teşkil ettiği Türkiye-Suriye sınırında yapılacak. Dostluk Barajı ile Asi Nehri civarında ve Amik Ovasındaki arazileri ve yerleşim yerlerini taşkından korunacak, 13.344 ha tarım arazilerini sulanacak ve 4 MW kurulu güç ile yılda 13 milyon 500 milyon kilowatt saat enerji üretilecektir
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com