Suriye kimyasalı Almanlardan almış

Suriye kimyasalı Almanlardan almış
Sol Parti'nin soru önergesine Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği cevapta, sivil amaçlarla kullanılması için 230 bin dolarlık malzemenin Suriye'ye ihraç edildiği doğrulandı.

Açıklamada, bu maddelerle kimyasal silah yapılabileceği tehlikesinin de değerlendirildiği fakat talebin inandırıcı bulunmasının ardından ihracat izni verildiği belirtildi.

Sodyum florit, hidroflorik asit ve amonyum hidrojen florid adlı kimyasal maddelerin yurtdışına satışı sivil ya da askeri amaçlarla kullanılabileceği için Avrupa Birliği ülkelerinde özel ihraç iznine tabi. Fakat bakanlıktan yapılan açıklamada, bu maddelerin askeri amaçlarla kullanıldığını gösteren bir kanıt olmadığı savunuldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'de devlet televizyonu ARD'ye yaptığı açıklamada, ihraç lisansının sivil kullanım için olduğunu vurguladı.

Sol Parti Sözcüsü Jan van Aken, tüm dünya Suriye'nin kimyasal silah programından haberdarken bu maddelerin ihracına izin verilmesini kınadı. Sözcü, 21 Ağustos'ta bin 400'den fazla insanın ölümüyle sonuçlanan kimyasal silah saldırısından Almanya'nın da sorumlu olabileceğini ifade etti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com