Suriye manevra yaptı!..

Suriye manevra yaptı!..
Annan planına göre Suriye askerlerinin bugün geri çekilmesi gerekiyor. Sürenin dolmasına saatler kala Şam yönetimi plana uyacağı taahütünü verdi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin özel temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı plan çerçevesinde Suriye'de çatışmaların sona ermesi için verilen süre bugün doluyor. Sürenin dolmasına saatler kala Suriye'den yeni bir manevra geldi.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ile Moskova'da görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam yönetiminin Annan planına uyacağı konusunda teminat verdiğini söyledi. Lavrov, Suriye muhalefetine de ateşkes çağrısında bulundu.

Plan gereğince bugün silahların susması ve askerlerin kuşatılan kentlerden çekilmesi, 48 saat içinde de tam ateşkes yapılması gerekiyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ise, bazı kentlerden asker çektiklerini söyledi.

KENTLER VURULMAYA DEVAM EDİYOR

Suriye'den ise çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Muhalifler dün gece kuzeydeki Mare kasabasının top ateşinin hedefi olduğunu, Humus kentinin de havan atışıyla vurulduğunu bildirdi.

Gece saat 02.00 dolaylarında Hama'da da silah seslerinin yükseldiği ve sokaklarda tankların dolaştığı belirtildi.

SINIRDA ÇATIŞMALAR

Dün de Türkiye ve Lübnan sınırları yakınlarında çatışmalar yaşanmış, Türkiye'ye kaçmaya çalışanların üzerine açılan ateş sonucu 2 kişi, Lübnan'daki çatışmalar sırasında da bir Lübnanlı gazeteci ölmüştü. Yaşananlardan sonra, halen Çin'de bulunan Başbakan Erdoğan, olayların bir sınır ihlali olduğunu ve Türkiye'nin yapması gerekeni yapacağını açıkladı.

ANNAN'DAN KRİTİK ZİYARET

Habertürk'ün haberine göre; Bu yaşananlar sırasında Kofi Annan bugün iki kritik ziyarette bulunacak. İlk olarak Hatay'a gelecek olan Annan, burada sığınmacıların kaldığı çadırkentleri ziyaret edecek. Annan, daha sonra İran'a geçecek.

SURİYE'DEN U DÖNÜŞÜ

Suriye geçtiğimiz hafta planı kabul ettiğini duyurmuştu. Ancak Şam yönetimi, pazar günü yaptığı bir açıklamayla askerlerin çekilmesi için muhaliflerden yazılı garanti istedi ve aksi takdirde askerlerin çekilmeyeceğini duyurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com