Suriye muhalefetinden Türkiye'ye suçlama

Suriye muhalefetinden Türkiye'ye suçlama
Moskova yönetimiyle görüşecek olan Suriye Ulusal Koalisyonu dışındaki muhaliflerin şemsiye örgütü Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi, Türkiye’yi topraklarından Suriye’ye Suudi militanlar sokmakla suçladı.
Suriye'ye askeri müdahale karşı çıkan Moskova, bugün Suriye iç muhalefetini ağırlayacak.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Suriye Ulusal Koalisyonu dışındaki muhaliflerin şemsiye örgütü Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi'yle bir araya gelcek.
 
Heyet, Lavrov dışında Rusya Devlet Başkanlığı Ortadoğu özel elçisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile de görüşecek. Ayrıca Duma Meclisi milletvekillerinin de bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.
 
Moskova’daki temaslar Suriye hükümeti ve farklı muhalefet grupları ile diyalog içerisinde olan Rusya’nın tutarlı çizgisinin devamı özelliği taşıyor.
 
TÜRKİYE'YE SUÇLAMA
 
Suriye Ulusal Koalisyonu dışındaki muhaliflerin şemsiye örgütü Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi Sözcüsü Heytem Menna, görüşme öncesinde Rusya’nın Sesi Radyosu’na önemli açıklamalarda bulundu.
 
Sözcü Heytem Menna, Türkiye’yi topraklarından Suriye’ye Suudi militanlar sokmakla suçladı. Menna, "Bu militanlar Suriye’ye zarar veriyor. Ne yazık ki Türkiye gibi siyasi güçler, onların Suriye’ye sızmasına müsaade ediyor. Ve burada amaç sadece Suriye değil. Ülkemiz bu hedefin sadece bir halkasıdır" dedi.
 
Suriye Ulusal Koalisyonu’ndan sonra gelen en önemli muhalefet grubu olan Hasan Abdül Azim liderliğindeki Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Komitesi 13 muhalefet partisini bünyesinde barındırıyor.
 
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ise “Bizim ilkesel hattımız tarafları Suriye’deki diyaloğa çekmek ve Cenevre’de varılan anlaşmanın uygulanmasını sağlamaktır. Burada başlıca amaç çatışmalara çözüm bulmak için tarafları müzakere masasına oturtmaktır” denildi. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com