Suriye muhalefetinden Türkiye'ye terör suçlaması

Suriye muhalefetinden Türkiye'ye terör suçlaması
Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin (NCC), yurt dışındaki lideri Heysem Menna, Suriye'deki bazı insan hakları gruplarının Türkiye’yi AİHM'ye şikayet etmeye hazırlandığı iddialarını doğruladı.

Menna, Suriye’deki yönetim ve silahlı muhalefet dışında bir üçüncü yolun mümkün olduğunda ısrar ettiği açıklamaları sırasında Suriye'deki bazı insan hakları gruplarının Türkiye aleyhine bir suç duyurusu hazırlığında oldukları iddialarını doğrularken, kendisinin de bu hazırlıkların içinde yer aldığını söyledi.

“11 insan hakları örgütü, Türkiye hakkında dosya hazırlıyor” diyen Menna’ya göre, söz konusu “insan hakları örgütleri Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) “teröre destek vermek ve terör gruplarıyla işbirliği yapmak” suçlamasında bulunacak.

Menna, bu örgütlerin Türkiye'yi, Suriyeli olmayan “terörist” gruplara “Suriye'ye girişine kolaylık sağlamak, bunlarla işbirliği yapmak ve bu grupların Türkiye sınırları içinde eğitim görmesine izin vermekle suçladıklarını” belirtti.

BBC’ye göre, bu iddia ile ilgili “ellerinde birçok kanıt olduğunu” öne süren Menna’nın bu kanıtlarla ilgili ayrıntı vermeyi ise kabul etmedi.

Menna’nın, Türkiye'den bazı insan hakları gruplarının da suç duyurusuna destek verdiğini savunduğunu anlatan BBC, “Türkiye ise radikal İslamcı grupları desteklediği iddialarını reddediyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ‘Suriye'deki devrime en büyük zararı bu grupların verdiğini ve haklı davaya ihanet ettiklerini’söylemişti” dedi.

Dün Suriye'ye giden silah ve mühimmat yüklü bir tır Hatay'da Jandarma tarafından yakalanmış, tırda MİT mensuplarının bulunması krize dönüşmüştü.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com