Suriye oylaması yarına kaldı

Suriye oylaması yarına kaldı
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Rusya Temsilcisi Vitaly Churkin, Suriye ile ilgili oylamanın yarına ertelendiğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi Toplantı Salonu çıkışında konuşan Büyükelçi Churkin, erteleme kararının, konsey üyelerinin henüz tam bir uzlaşma metni sunamamaları üzerine alındığını söyledi.

Bu hafta Suriye üzerine yoğun mesai harcayan BM Güvenlik Konseyi'nden bugün de bir karar çıkmadı. Suriye'deki BM misyonunun görev süresinin uzatılmasına yönelik oylamanın bugün öğlen saatlerinde yapılması bekleniyordu. Dün, kulislerde oylamanın 20 Temmuz Cuma gününe ertelendiği yönündeki iddialar hakkında net bilgi Rus Büyükelçi Churkin'den geldi.

Konsey üyelerinin bir gün içinde taslak metin üzerinde uzlaşma sağlamaları durumunda Suriye konusundaki oylama, yarın gerçekleşecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rusya ile diğer BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkeler arasında pazarlıklar sona ermedi. Suriye'de bulunan BM gözlemcilerinin görev süresinin 20 Temmuz Cuma günü son bulacağı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda ise BM Güvenlik Konseyi'nin bu hafta sonundan önce oylamayı gerçekleştirmesi büyük olasılık dahilinde görülüyor.

Konsey üyelerinin, BM misyonunun görevi konusunda anlaşma sağlayamaması durumunda, Suriye'de bulunan BM temsilcilerinin denetimleri dondurup ülkeyi terk etmeleri gerekecek.  (EAK)

Kaynak: AA

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com