Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi'nin istifa kararı

Suriye Özel Temsilcisi İbrahiminin istifa kararı
ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

WASHINGTON (AA) – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, istifa kararı alan BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi’nin Suriye’de kalıcı bir barışa ulaşma çabalarında başarısız olmadığını, başarısızlığın nedeninin Beşşar Esed olduğunu söyledi.

Kerry, ABD’nin başkenti Washington’da temaslarda bulunan İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile bakanlıkta görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kerry, istifa kararı alan BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi’nin Suriye’deki iç savaşta kalıcı bir barışa ulaşmak için sergilediği çabaları övdü.

“İbrahimi başarısız olmadı” diyen Kerry, savaşta bir çözüme ulaşılamamasının nedeninin Esed rejimi olduğunu kaydetti. Kerry, “Bu, hiçbir zaman müzakere etmeyecek olan, herbir toplantıda müzakere etmeyi kesinlikle reddeden Esed’in başarısızlığıdır” ifadesini kullandı.

İbrahimi’nin Suriye’de radikal unsurların sayısının ve güçlerinin giderek arttığı bir ortamda çalışmalarını yürüttüğünü belirten Kerry, “İbrahimi’nin çabalarını alkışlıyorum. O sabırlı bir şekilde, anlayışla tarafların, barışçıl bir çözüme taşıyacak geçici bir hükümetin kurulmasını öngören Cenevre mutabakatına uygun bir şekilde, müzakereleri iyi niyetli bir şekilde gerçekleştirmeleri fırsatını vermek için çalıştı” diye konuştu.

Kerry, Esed’in kendi halkını varil bombalarıyla vurduğunu, kimyasal gazlarla öldürdüğünü, insanları aç bırakarak ölüme mahkum ettiğini hatırlatarak, “Ama nasıl oluyorsa böyle bir insan, hala ülkeyi yönetmeye hakkı olduğunu iddia ediyor” dedi. Medeni toplumların böyle birşeyi kabul etmeyeceğini ifade eden Kerry, Esed rejimine yönelik baskının devam edeceğini kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com