Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi'nin istifa kararı

Suriye Özel Temsilcisi İbrahiminin istifa kararı
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier: "Şam rejiminin barış görüşmelerine

BERLİN (AA) – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye barış görüşmelerinde bugüne kadar başarı sağlanamamasından Beşşar Esed rejimini sorumlu tutarak,  Şam rejiminin barış görüşmelerine ciddi  şekilde ilgi göstermemesi nedeniyle El Ahdar el İbrahimi'nin başarı sağlayamadığını bildirdi.

Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin görevi bırakma kararını değerlendirdi.

Suriyeli muhalifler ile rejim arasında Cenevre’de yürütülen müzakerelerde arabuluculuk yapan el İbrahim’nin aldığı karardan üzüntü duyduğunu belirten Steinmeier,  “El Ahdar el-İbrahimi, Cenevre görüşmelerini büyük bir dikkat ve sabırla sürdürdü. Şam rejiminin barış görüşmelerine ciddi bir şekilde ilgi göstermemesi nedeniyle el İbrahimi başarı sağlayamadı” ifadesini kullandı.

Essed rejimini sert bir dille eleştiren Steinmeier, "Esad'ın müzakerecilerinin amacı, Suriye ve halkının esenliği değil, iktidarlarını devam ettirmek oldu” dedi.

Suriye barış görüşmelerinde bugüne kadar ilerleme sağlanamamasına karşın, siyasi bir çözüm çabalarından geri adım atmayacaklarına işaret eden Steinmeier, şunları kaydetti:

"Suriye’de siyasi bir çözüm süreci için perspektifi korumamız şu anda önem taşıyor. Suriye’de barış ancak siyasi bir çözüm temelinde sağlanabilir. Bunun için güçlü bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz."

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dün yaptığı açıklamada, BM ve Arap Ligi'nin Suriye Özel Temsilcisi olan El Ahdar el-İbrahimi'nin ay sonunda görevi bırakacağını duyurmuştu. Genel Sekreter Ban, New York'ta el İbrahimi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, kararın 31 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacağını ifade etmişti.

Basın toplantısında, "bir yıldan beri her gün istifa etmeyi düşündüğünü" belirten el İbrahimi, Esed rejimi ile muhaliflerin liderleri arasında Cenevre'de yapılan iki turlu toplantılara başkanlık etmiş ancak toplantılarda bugüne kadar olumlu bir sonuca ulaşılamamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com