Suriye Patlamaya Hazır Bomba Gibi

Suriye Patlamaya Hazır Bomba Gibi
Dara'da askerler göstericilerin üzerine ateş açtı. El Cezire, Dara yakınlarındaki Sanameyn'de en az 20 kişinin öldüğünü duyurdu..

Dara'da askerler göstericilerin üzerine ateş açtı. El Cezire, Dara yakınlarındaki Sanameyn'de en az 20 kişinin öldüğünü duyurdu. Türkiye Suriye'ye "reformları hayata geçir" çağrısında bulundu.

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Emeviye Camisi'nde yönetimi destekleyen grup ile protestocular karşılaştı. Yönetimi destekleyen grubun içine düşen iki protestocuyu linç edilmekten polis kurtardı.

Başkent Şam'da yönetim yanlısı ve karşıtı gruplar bugün gösteri yapma çağrısında bulunmuşlardı. Cuma namazı öncesinde Emeviye Camisi önünde toplanmaya başlayan yönetim yanlısı grup Suriye bayrakları taşıyarak sloganlar attı.

Bu sırada camide namaz kılanların arasına karışan 50 kadar protestocudan ikisi hutbe sırasında yönetim aleyhtarı slogan attı. İmam müdahale ederek protestocuları susturdu ve hutbeyi yarıda bırakarak cuma namazını kıldırmadı.

Bu sırada, cami dışında bulunan grup, camiye girmeye çalışınca caminin kapıları kapatıldı, ancak dışardaki grup kapıları tekrar açarak, cami avlusuna girdi ve protestocularla karşı karşıya geldi. Yönetim yanlısı grup arbede çıkmadan cami avlusundan çıkarıldı, protestoculardan üçü gözaltına alındı.

Emeviye Camisi önünde bir süre daha "Allah, Suriye, Beşşar Esad, hepsi bu" şeklinde sloganlar atan grup Hamidiye Çarsı'na doğru yönlendirildi, ancak bu grubun hemen ardından camiden çıkan protestocu grup da çarşıya doğru yürümeye başladı.

Yönetimi destekleyen grubun içine düşen iki protestocuyu polis linç edilmekten kurtardı.

Hamidiye Çarşısı'ndan İçişleri Bakanlığı'nın bulunduğu Merce meydanına kadar arka arkaya yürüyen iki grup arasında Merce meydanında kısa süreli arbede çıktı. Bir protestocunun tartaklandığı gözlendi.

Yönetim yanlısı grup Merce Meydanı'ndan Emeviye Meydanı'na doğru yönlendirildi. Bu meydanda akşam saatlerinde büyük çapta yönetime destek gösterisi yapılması bekleniyor.

Suriye'nin güneyinde gösterilerin düzenlendiği Dera kentinin merkezinden, ağır silah sesleri duyulduğu haberleriyle birlikte protestocuların eski Devlet Başkanı Hafız Esad'ın heykelini ateşe verdiği duyuruldu.

Uluslararası İngiliz haber ajansı Reuters, görgü tanıklarına dayanarak binlerce kişinin toplandığı Dera kentindeki meydanda Hafız Esad'ın heykelinin ateşe verildiği kaydetti.

Uluslararası İngiliz haber ajansı Reuters, Suriye'de gösterilerin düzenlendiği Dera kenti meydanından ağır silah seslerinin duyulduğunu bildirdi. Ajans, görgü tanıklarına dayanarak, binlerce protestocunun toplandığı Dera kent meydanından ağır silah seslerinin duyulduğunu ve kaçışan insanların görüldüğünü haber verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com