“Suriye, Somali gibi olabilir”

“Suriye, Somali gibi olabilir”
Lakhdar Brahimi, “Kısa sürede kriz çözülmezde Suriye, Somaliye’ye döner” dedi.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Lakhdar Brahimi, yaşanan kriz kısa süre içinde son bulmazsa Suriye'nin Somali'ye benzeyebileceğini söyledi.
 
Al Hayat gazetesine mülakat veren Brahimi, "merkezi devletin çöktüğü ve ortaya çıkan boşluğun derebeyleri gibi hareket eden milis liderleri tarafından doldurulduğu" bir Suriye senaryosu konusunda uyarıda bulundu.
 
 “GERÇEKLER KORKUTUCU”
 
Kofi Annan'dan uluslararası arabuluculuk görevini Ağustos ayında devralan Cezayirli diplomat Brahimi, Al Hayat gazetesine verdiği mülakatta, dini ve etnik bölünme tehlikesinin o kadar büyük olmadığını söyleyerek, "Suriye daha tehlikeli bir senaryo ile karşı karşıya" dedi.
 
Brahimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Alevi azınlığın yaşadığı kuzey doğu bölgesinde ayrı bir devlet oluşturabileceği yorumlarına ilişkin olarak, "Ben bölünme olacağını sanmıyorum. Tehlike bölünme değil, 'Somalileşme'dir. Yani devletin çöküşü ve derebeylerin, milislerin ve çatışan grupların ortaya çıkışıdır" diye konuştu.

SOMALİ'DE NE OLMUŞTU?
 
Somali'de 1991 yılında Devlet Başkanı Siad Barre'nin devrilmesinden beri hasım kabileler ve milis liderleri arasında yıllardır çatışmalar sürüyor.
 
Bu kaos ortamında hastalık ve açlıkla başa çıkılamaması yüzünden yaklaşık bir milyon insan öldü.
 
Brahimi, BM Güvenlik Konseyi'nin Haziran ayında Cenevre'de Suriye Eylem Grubu tarafından kabul edilen siyasi geçiş dönemi ilkeleri temelinde bağlayıcı bir karar alması için uğraştığını söyledi.
 
Rusya ve Çin daha önce hazırlanan ve Devlet Başkanı Esad'ı hükümet karşıtı gösterileri bastırmaya son verip muhalefetle görüşmelere zorlayabilecek üç karar tasarısını veto etmişti.
 
Brahimi "Herkes acı, zor ve korkutucu gerçeklerle yüzleşmeli. Bu tür krizler gün gün, doğru bir şekilde üzerlerine gidilmezse bir yıl, iki yıl hatta daha uzun sürebilirler. Umarım böyle olmaz. Eğer içerde ve dışarda herkes yapması gerekeni yaparsa olmayabilir de" diye konuştu.  (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com