Suriye, Türkiye'ye akıyor!

Suriye, Türkiye'ye akıyor!
Reuters "Son 24 saatte 800-900 Suriyeli Türkiye tarafına geçti" haberini paylaştı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 4-5 Nisan tarihlerinde, bin 622 Suriye vatandaşı Türkiye'ye giriş yaparken, 11 kişi ise kendi istekleri ile geri döndüğünü açıkladı.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de bulunan Suriye vatandaşı sayısı, 21 bin 285’e ulaşırken, bugüne kadar Türkiye’ye toplam 35 bin 310 Suriye vatandaşı giriş yaptı. Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Bugün itibariyle Hatay’da 7 bin 726, Gaziantep’te (Nurdağı-İslahiye) 4 bin 770 ve Kilis’te 8 bin 724 olmak üzere toplam 21 bin 220 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 33’ü refakatçi, 32’si hasta ve yaralı olmak üzere toplam 65 kişi hastanede bulunmaktadır. Hatay’daki çadırkentlerde oluşturulan 34 sınıfta okul çağındaki 404’ü kız, 364’ü erkek olmak üzere toplam 768 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam edilmektedir.”(NSK)

Suriye'de iç karışıklık sürüyor

Suriye'de, Esad rejimine karşı direnişin en güçlü olduğu şehirlerden Humus, Dera, İdlib ve Homs'da muhaliflere yönelik saldırılar devam ediyor.

Güvenlik güçleri, Dera ve Humus başta olmak üzere Halep, Hama, Şam ve İdlip gibi kentlerde Esad rejiminin iktidardan çekilmesi talebiyle sokaklara dökülen Suriyeli muhaliflere karşı sert müdahalesini sürdürürken, muhalifler tarafından paylaşım sitelerine koyulan görüntüler, Suriye ordusunun kentlere düzenlediği hava saldırılarını gözler önüne seriyor. Görüntülerde helikopter, tank ve havan topu saldırılarına hedef olan şehirlerin üzerinde büyük duman bulutlarının oluştuğu görülüyor.

Öte yandan; Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, güvenlik güçlerinin İdlib ve Humus kentlerindeki sivillere yönelik bugünkü operasyonlarında 23 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com