Suriye zirvesinde Türkiye'ye veto!

Suriye zirvesinde Türkiye'ye veto!
Avrupa Birliği'nin Suriye görüşmelerinde Türkiye bulunmayacak.

Arap Birliği üyeleri, Suriye'ye yaptırımları uygulamaya başlarken, Avrupa Birliği de yarınki toplantıda "insani koridoru" gündeme getirmeye hazırlanıyor. Ancak, Türkiye'nin bu toplantıya katılımı Rumların vetosuna takıldı.
 

SURİYE UÇUÇLARI ASKIYA ALINDI

Üzerindeki uluslararası baskı giderek artan Suriye'ye ülkeler yaptırımları yürürlüğe sokmaya başladı. Türkiye, dokuz maddelik bir yaptırım paketi açıklarken, Birleşik Arap Emirlikleri de Arap Birliği’nin kararı doğrultusunda Suriye’ye uçuşları askıya aldı. Dubai hükümetinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, kararın önümüzdeki hafta geçerli olacağı belirtildi ancak detay verilmedi.


YAPTIRIMLARI DESTEKLEMESEK DE UYGULAYACAĞIZ

 

Önceki gün Suriye’ye uygulanacak yaptırımlara kendilerine zarar vereceği gerekçesiyle karşı olduklarını bildiren Lübnan'dan ise bugün karışık sinyaller geliyor.. Lübnan Ekonomi Bakanı Nikola Nahhas, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Yaptırımları desteklemesek de uygulayacağız” dedi.


ŞAM'IN BİR YAPTIRIMI YOK

 

Lübnan devletinin Suriye hükümetiyle zaten ticari ilişkisi olmadığını söyleyen Nahhas, “Devlet olarak ne Suriye hükümetiyle ne de Suriye Merkez Bankası’yla bir ticari anlaşması ya da mali alışverişi bulunmaktadır” dedi. Arap Birliği’nin yaptırımları kapsamında Suriye hükümetiyle bir işlem yapılmaması gerektiğinin açık olduğunu belirten Nahhas, bunun özel sektör için geçerli olmadığını söyledi. Nahhas, Lübnan bankalarının Suriye Merkez Bankası’yla ya da yaptırımların hedef aldığı herhangi bir bireyle iş yapmadığını da sözlerine ekledi. Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selami de Pazartesi günü yaptığı açıklamada bankasında Şam’ın herhangi bir yatırımı olmadığını, dolayısıyla yaptırımlar konusunda harekete geçmenin de bir anlamı olmadığını belirtmişti.
SURİYE'Yİ İNSANİ KRİZ BEKLİYOR

 

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de dün Fransa parlamentosunda yaptığı konuşmada, Suriye’ye insani koridor kurulması önerisini, yarın yapılacak Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısında gündeme getireceğini söyledi. Financial Times'ın haberine göre, Suriye’yi bir insani krizin beklediğini söyleyen Juppe, Arap Birliği ve Türkiye’nin desteğiyle, Suriye’nin Türkiye ya da Lübnan sınırı ya da Akdeniz’de bir liman veya bir havaalanı üzerinden gıda ve sağlık malzemelerinin taşınması için bir insani koridor kurulması önerisini AB ülkelerine de sunacağını ifade etti. Fransız bakan, Şam hükümetinin işbirliği yapmayı reddetmesi durumunda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin desteğini arayacaklarını belirtti. Juppe, “Burada asıl konu Suriye rejimine insani yardıma erişime izin vermesi konusunda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi için bir ültimatom vermek” dedi.


FRANSA TÜRKİYE'NİN DAVET EDİLMESİNİ ÖNERDİ

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ise yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'ın engellemesi dolayısıyla Türkiye'nin AB Dışişleri Bakanları toplantısına katılmayacağını açıkladı. Daha önce yapılan açıklamalarda, Türkiye'nin katılımının beklendiği ifade edilmişti. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de yaptığı açıklamada “Suriye ile ilgili Dışişleri Bakanları toplantısına Türkiye’nin davet edilmesini önerdik. Bu davet bizim gözümüzde çok büyük önem taşıyor ve Brüksel’de değerlendiriliyor” demişti.
RUMLAR KARŞI ÇIKTI

Ancak Rumların karşı çıkmasıyla AB'den Türkiye'ye resmi davet gelmediğini ifade eden Bağış, toplantıya Türkiye'den katılım olmayacağını belirtti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com