Suriye'de Alevi Katliamı

Suriye'de Alevi Katliamı
Suriye'nin kuzeyinde yer alan Hama'ya bağlı Maan'a giren İslami Cephe ve El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi onlarca kişiyi katletti.

Suriye'nin Hama kentine bağlı Maan köyüne saldıran İslami Cephe ve El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi militanları onlarca sivili katletti. Suriye kaynaklarına göre aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kurbanların sayısı 67'ye ulaştı.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR) ise ölü sayısının 25 olduğunu ve bunların büyük kısmının da Ulusal Savunma Güçleri'ne mensup olduğunu ileri sürdü. SOHR'a göre bu güçler köyü terkederken, kadın ve çocukların bir kısımını tahliye etmeyi başardı.

KATLİAM TÜRKİYE'Yİ DE VURDU
Halep-Şam karayolunun üzerinde bulunduğu için stratejik öneme sahip olan Maan'da Arap Alevileri yaşıyor. Son katliamda öldürülen lerin büyük bölümünün Lazkiye ve Antakya'da da yaşayan Haddur ailesine mensup olduğu belirtiliyor.

Cihadçıların video paylaşım sitelerinde yayımlanan görüntülerde saldırıyı El Kaide bağlantılı üç örgüt yürütüyor. Bu gruplardan Ahraru'ş Şam İslami Cephe çatısı altında yeralırken, Cund eş-Şam grubu Çeçenlerden oluşuyor. Saldırının ana gücü ise el Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi... Üç grup da Ağustos ayında Lazkiye'de düzenlenen Alevilere yönelik katliamlara katılmıştı.

Maan 2012 yılının sonuna doğru El Nusra'nın işgaline uğramıştı ancak daha sonra cihadçılar ordu operasyonuyla bölgeden çıkarılmıştı.

Bu grupların Maan'a yönelik saldırısı, geçtiğimiz hafta Halep'te ilan ettikleri “Vadedilen gerçek yaklaşır” operasyonun bir parçası. Nitekim, İslami Cephe ve El Nusra Cephesi'nin ortaklaşa duyurdukları operasyon kapsamında Halep'e uzanan Suriye ordusuna ait ikmal yollarını da kesmeye çalışıyorlar.

HATAY VE ADANA'DA MİT TARAFINDAN DURDURULAN 'TIR'LAR SİLAH TAŞIDI
“Vadedilen gerçek yaklaşır” operasyonundan hemen önce İslami Cephe ve El Nusra Cephesi, El Kaide'den aforoz edilen Irak ve Şam İslam Devleti'ne karşı operasyon başlatmış ve bu kapsamda Türkiye üzerinden silahlandırılmışlardı. İngiliz Telegraph'a konuşan bir cihadçı, kendilerine aralarında ağır silahların da bulunduğu silahların tırlarla İdlib'e sevkedildiğini açıklamıştı.

İdlib'e uzanan cihadçılara ait tek ikmal yolu ise Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Bab el-Hava kapısından geçiyor. Gazeteye konuşan cihadçı sevkiyatın nereden yapıldığını söylemese de silahların “tırlarla” geldiğini belirtmişti.

Bir başka militan ise yapılan sevkiyat sayesinde depolarının tümüyle dolduğunu kaydetmişti. Aynı dönemde Türkiye'den Suriye'ye gönderilen İHH'ya ait "yardım tırları" içlerinde silah olduğu gerekçesiyle durdurulmuştu. Ancak hükümetin engellemesi nedeniyle tırların şüpheli kargoları kontrol edilememişti.

DÜNYA BU VAHŞETE SESSİZ KALIYOR
Suriye yönetimi de katliamı doğruladı. Sosyal İşler Bakanı Kind eş-Şamat, katliamın Cenevre'de yapılan ikinci tur müzakerelerin başlamasından bir gün önce yapılmasına dikkat çekti. Eş-Şamat, bu tür katliamların ilk olmadığını belirtirken, Uluslararası toplumu da sessiz kalmakla suçladı.(MCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com