Suriye'de ateşkese uyulmadı

Suriye'de ateşkese uyulmadı
Türkiye sınırı yakınında Esad'ın ordusuyla Suriyeli muhalifler çatışıyor.

Ateşkesin yürürlüğe girmesine rağmen Suriye’den çatışma olduğuna yönelik haberler gelmeye başladı.

Sınırda çatışma - (Bölüm-1)  TIKLA & İZLE

Sınırda çatışma - (Bölüm-2)  TIKLA & İZLE

Sınırda çatışma - (Bölüm-3)  TIKLA & İZLETürkiye sınırına yakın bölgede, güvenlik güçleri ile muhalifler arasında çatışma çıktığı öne sürüldü.

Ateşkesin başladığı gün yaşanan sakinlik bugün yerini çatışmaya bıraktı. Çatışma haberini Reuters geçti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'den "Esad'ın samimiyetine inanmıyorum" açıklaması geldi. 

Suriye sınırında silah sesleri duyuluyor

Türkiye-Suriye sınırına yakın Cisreş Şugur kentine bağlı Harabjoz köyünde sabah saatlerinden itibaren silah sesleri duyuluyor.

Suriye tarafındaki Harabjoz köyünün kuzeyindeki çiftlikevleri civarında muhaliflerle Suriye ordusuna bağlı askerler arasında çatışma çıktı. Türkiye sınırından görülebilen bölgede Suriye ordusuna ait 4 tankın da bulunduğu göze çarpıyor.

Yaklaşık 1 saat aralıklarla duyulan silah sesleri kısa süre önce kesildi.

Sınıra yakın noktadaki Uluyol Köyü'nün sakinlerinin, Harabjoz'daki akrabalarından aldıkları bilgiye göre, çatışma Türkiye'ye sığınmak üzere bölgeden geçen 10-15 kişilik bir gruba bölgede konuşlu Suriye askerleri tarafından ateş açılması üzerine yine bölgede bulunan silahlı muhaliflerin karşılık vermesi üzerine çıktı.

ABD yönetiminden Esed'e mesaj: ''Halkını öldürmeye son ver''

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine doğrudan seslenerek, ''Halkınızı öldürmeye, şiddete son ver, kendini tamamen Annan Planı'nı hayata geçirmeye ada, askerlerini, teçhizatını, silahlarını yerleşim merkezlerinden çek'' mesajını verdi.

Carney, günlük basın brifinginde Suriye'yle ilgili sorular üzerine, şu anda deneme niteliğindeki bir ateşkesin olduğuna dair işaretler bulunsa da, bunun, Esed rejiminin Annan Planı'nı uygulayacağına dair 12 gün önce verdiği taahhütleri tam olarak yerine getirdiği anlamına gelmediğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü, ''Suriye'deki durumu izlemeyi sürdürürken, gelecekteki adımlara konusunda uluslararası ortaklarımız ve müttefiklerimizle istişare etmeyi sürdüreceğiz. Bu adımların neler olabileceğine dair bir açıklamam yok. Ama şuna emin olabilirsiniz ki uluslararası toplumla çalışacağız, Esed rejimine kendi halkına karşı uyguladığı acımasız şiddete son vermesi için baskı uygulamaya devam edeceğiz'' dedi.

Suriye'de şu anki durumu tam bir ateşkes olarak değerlendiremeyeceklerini ifade eden Carney, ülkedeki bazı hassas bölgelerden rejim kaynaklı şiddet vakalarına dair haberlerin gelmeye devam ettiğine dikkati çekti.

Carney, Suriye ordusunun yerleşim alanlarından silah, teçhizat ve personelini çekmediği müddetçe ateşkes taahhütünün tam olarak yerine getirilmiş olmayacağını vurguladı.

Suriye'de göstericilere ateş açıldı

Suriye'nin birçok kentinde cuma namazından sonra çıkan gösterilere güvenlik güçlerinin ateş açmasında 7 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi, ülkede birçok caminin güvenlik güçlerince kuşatıldığını ve Hama'da cuma namazından sonra çıkan gösterilerde güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine ateş açmasında 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu.

Dera, Haseke, İdlib ve Şam'ın banliyölerindeki göstericilerin üzerin ateş açılmasında en az 5 kişinin öldüğünü kaydeden Konsey, Dera kentinde 14 askerin teçhizatlarıyla ayrıldığını ileri sürdü. Birçok kentte büyük gösterilerin düzenlendiği belirtiliyor. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com