Suriye'de en kanlı gün: 208 ölü

Suriye'de en kanlı gün: 208 ölü
Suriye'de yaşanan şiddet olaylarında en az 208 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ölenlerden 50'sini Esad ordusuna bağlı askerler oluşturdu.

Halk ayaklanmasının 19'uncu ayını doldurduğu Suriye'de dün en kanlı gün yaşandı. Çoğunluğu sivil halk ve muhalif savaşçılar olmak üzere 208 kişi hayatını kaybetti.
 
Kayıpların en çoğu Şam ve çevresinde gerçekleşirken, Hama kentinde muhaliflerin rejim güçlerini hedef alan saldırısında 50 asker yaşamını yitirdi. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının El Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi tarafından yapıldığı kaydedildi. Ayrıca Suriye resmi televizyonu El İhbariyye'nin haberine göre, Şam'ın Mezze semtindeki Arus Meydanı'nda dün yaşanan bombalı patlama sonucu 11 kişi öldü. Esad rejimi saldırıdan muhalifleri sorumlu tuttu, ancak muhaliflerin saldırıyı Şebbiha güçlerinin düzenlediğini savundu.
 
"SURİYE'YE SİLAH SATIYORUZ"
 
Özgür Suriye Ordusu'ndan yapılan bir açıklamada, Şam'ın Tedamun semtinin kontrol altına alındığı iddia edildi. Açıklamada, yaz aylarında yoğun çatışmalara sahne olan Tedamun'un, stratejik konumu nedeniyle çok önemli olduğunun altı çizilerek, bu gelişmenin rejime vurulmuş bir darbe olduğu vurgulandı. Öte yandan Mısır'ın başkenti Kahire'de temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, El Ahram gazetesine verdiği röportajda, Esad rejimine silah satmaya devam ettiklerini belirterek, "Sovyetler Birliği döneminde imzalanan anlaşmalar çerçevesinde silah tedarikinde bulunuyoruz" ifadelerini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com