Suriye'de Flaş Reform!

Suriye'de Flaş Reform!
Beşar Esad ülkede 48 yıldır uygulanan olağanüstü hal uygulamasını kaldırdı..

Suriye'de muhaliflerin gösterileri artarak devam ediyor. Güney'de başlayan gösteriler yurdun bir çok kentine sıçradı. Gösteirler sonrası önce parlamentoda konuşan Esad, Suriye'de İsrail'in çeşitli oyunlar oynadığını ileri sürmüş ve reform vaadinde bulunmuştu.

Ancak reformlar gelmeyince gösteriler de artmıştı. Bir çok gösteride onlarca kişi hayatını kaybetmişti. Göstericilerin üzerine gelişi güzel ateş açılması ise ülkedeki gerilimi iyice tırmandırmıştı.

48 YILLIK OLAĞANÜSTÜ HAL KALDIRILDI
Bu gelişmeler sonrası Suriye Devlet Ajansı 48 yıldır süren Olağanüstü Hal'in kaldırıldığını duyurdu. Bu reformun ülkedeki reform yanlılarını sakinleştirip sakinleştirmeyeceği merak ediliyor.

Öte yandan Suriye İçişleri Bakanlığı, ülkedeki protesto gösterileriyle ilgili olarak, ''Suriye'nin güvenliğini tehlikeye sokan 'silahlı ayaklanma' bastırılmalıdır'' açıklamasında bulundu.

SİLAHLI AYAKLANMA
Bakanlıktan gece geç saatlerde yapılan yazılı açıklamada, ''Bazı vilayetlerde, özellikle de polis ve sivillerin öldüğü, kamu binalarının zarar gördüğü Humus ve Banyas'taki olaylar Selefi grupların silahlı ayaklanmasıyla karşı karşıya kalındığını göstermektedir'' denildi.

Açıklamada, ''halkın güvenliğini bozan ve halkı korkutan bu silahlı grupların terörist faaliyetlerinin hoşgörülemeyeceği'' belirtildi ve ''silahlı ayaklanmanın her türüne son vermek ve sorumluları adalete teslim etmek için teröristlerinin nerede olurlarsa olsunlar bulunacağı ve ülkede güvenlik ve istikrarın kararlılıkla tesis edileceği'' ifade edildi.

MOTOSİKLET İLE GEZMEK YASAK
Suriye İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge çerçevesinde Humus kentinde motosikletle gezmek yasaklandı.

Resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, "motosikletlerin, silahlı kişilerin bozgunculuk ve vatandaşlara karşı ateş açma eylemlerinde kullanılmaları nedeniyle" İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, kent içinde motosikletle gezmek ve kente motosikletle girmek yasaklandı. Kentteki karakollardan "titizlikle uygulanması" istenen genelgeye uymayanların motosikletlerine el konulacak.

BİR ALBAY HAYATINI KAYBETTİ
Suriye'nin Humus kentinde bir albay ve bir astsubayın hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Champress internet sitesinde yer alan haberde, "silahlı grupların Humus kentinde açtıkları ateş sonucu Albay Muhammed Abdo Haddur ve Astsubay Hassan Mehrez'in hayatlarını kaybettikleri" kaydedildi.

Olayın bu sabah meydana geldiği belirtilen haberde, "Albay Haddur'un öldürüldükten sonra saldırganlar tarafından yüzünün tamamen kesildiği" öne sürüldü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com