Suriye'de gerginlik tırmanıyor!

Suriye'de gerginlik tırmanıyor!
Suriye'de artan şiddet karşısında uluslararası toplumun tepkisi de sertleşiyor...

Suriye'de artan şiddet karşısında uluslararası toplumun tepkisi de sertleşiyor. Öte yandan, gelişmeler nedeniyle Dışişleri Bakanı'nı Suriye'ye gönderecek olan Türkiye'ye Şam yönetiminden sert açıklamalar geldi. Esad karşıtı hareketi bastırmak için Suriye ordusunun operasyon düzenlediği Deyr Ez Zor kentinde en az 42 sivilin öldüğü bildirildi. Hula kentindeki ayrı bir saldırıda ise 12 sivilin daha hayatını kaybettiği belirtildi. Suriye Devrim Koordinasyon Birliği aktivistlerinden Süheyr el Atasi, “Bunlar daha ilk veriler. Ölü sayısı her geçen saat daha da artıyor“ şeklinde konuştu.
Suriye Devler Başkanı Beşar Esad, halkı terörize etmekle suçladığı kanun dışı kişilere karşı hareket etmenin devletin zorunluluğu olduğu sözleriyle eylemleri savundu. Uluslararası toplumun tepkisi
Son operasyon, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Esad'a kişisel olarak kan dökülmesine son verilmesi çağrısında bulunmasından sadece bir kaç saat sonra yapıldı. BM Basın Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın, Esad ile yaptığı telefon görüşmesinde, kendisinin ve uluslararası toplumun son günlerde artan şiddet ve ölüm vakaları nedeniyle duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, Ban'ın “Devlet Başkanı'ndan sivillere karşı askerî güç kullanılmasına bir an önce son verilmesini istediği“ bildirildi.

Türkiye'ye yanıt

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 9 Ağustos salı günü Suriye'ye gideceğini belirterek, "Kendileriyle orada gerekli olan görüşmeleri yapacaklar. Bu görüşmelerde mesajlarımız artık kendilerine kararlı bir şekilde iletilecektir. Bundan sonraki süreç, verilecek cevaba ve uygulamaya göre şekillenecektir" şeklinde konuşmuştu. Bugüne kadar çok sabrettiklerini belirten Erdoğan sözlerini, "Ama artık burada da sabrın son anlarına geldik ve bunun için de bu süreç içinde salı günü Dışişleri Bakanı'nı Suriye'ye gönderiyorum“ şeklinde sürdürmüştü.

Suriye'den bu açıklamalara tepki geldi. Esad'ın danışmanı Butayna Şaban, “Eğer Türk Dışişleri Bakanı Suriye'ye sert bir mesajla geliyorsa, silahlı grupların sivilleri, asker ve polisi acımasızca öldürmesini kınamayan Türkiye'nin bu tutumu konusunda daha sert bir yanıt alır” dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com