Suriye'de hastalıktan ölümler artıyor

Suriyede hastalıktan ölümler artıyor
İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Karacaoğlu: "Saldırılar nedeniyle sağlık hizmetleri duran Suriye'de yaralılar başta olmak üzere kanser, şeker, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sürekli tedavi gerektiren rahatsızlıklardan kaynakla

HATAY (AA) - İHH Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, saldırılar nedeniyle sağlık hizmetleri duran Suriye'de, yaralılar başta olmak üzere tedavi gerektiren çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan ölümlerin arttığını bildirdi. 

Karacaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejim birliklerinin özellikle hastaneleri hedef alması nedeniyle Suriyeli sivillerin en temel ihtiyaçları olan sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarını belirtti. Bu durumdan özellikle saldırılarda yaralanan kadın, çocuk ve yaşlıların etkilendiğini aktaran Karacaoğlu, tedavi sürecinde yaşanan sıkıntıların ölümlere neden olduğunu söyledi.

Suriye'de insanların sağlık imkanlarından faydalanamamalarının sürekli tedavi gerektiren hastalıklarda ölümlerin artmasına yol açtığını vurgulayan Karacaoğlu, "Suriye'nin iç bölgelerinde insanlar perişan durumda, hastane ve sağlık binaları olmayan yaşamların devam ettiği çadır kampları ile köy ve kasabalara acil ilaç ve tıbbi yardımların yapılması gerekiyor" dedi.

Temiz su kaynaklarının tükenmesiyle salgın hastalıkların her geçen gün arttığına dikkati çeken Karacaoğlu, şöyle devam etti:

"Saldırılar nedeniyle sağlık hizmetleri duran Suriye'de yaralılar başta olmak üzere kanser, şeker, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sürekli tedavi gerektiren rahatsızlıklardan kaynaklanan ölümler yaşanıyor. Şu an en büyük sıkıntıların başında susuzluk geliyor. Suyun olmayışı salgın hastalıkları tetikliyor. Yeterli oranda su ve besin maddesi alamayan Suriyelilerin bağışıklık sistemi çöküyor. Türkiye sınırına yakın 84'ün üzerinde kampta 250 binden fazla Suriyeli barınıyor. Bunlar ise açlık ve hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com