Suriye'de iç savaş

Suriye'de iç savaş
Halep'in kuzeyinde yer alan Dabık beldesinde halk çevredeki askeri gelişmeleri telsizlerden geçen anonsları dinleyerek öğreniyor- Eski polis emeklisi Ebu Yasir:- "Dabık beldesi çevresinde IŞİD ile İslami Cephe arasındaki gelişmeleri elimizdeki telsizl

Halep kentinin kuzeyindeki bölgelerde halk, İslami Cephe ile Irak Şam İslami Devleti (IŞİD) arasında meydana gelen çatışmaları ve bölgedeki askeri gelişmeleri telsizlerden geçen anonsları dinleyerek öğreniyor.

Halep kentine bağlı kuzeydeki beldeleri muhalif güçlere saldırarak almaya çalışan IŞİD üyeleri, denetiminde olmayan beldelerin elektrik ve yardım yollarını kesmiş durumda. İslami Cephe'ye bağlı tugay ve birlikler Halep'in güney kesimlerinde rejim güçleriyle savaşırken kuzeyde ise IŞİD üyelerine karşı hafif silahlarla mücadele ediyor.

Kuzeydeki beldelerde IŞİD ile İslami Cephe arasındaki çatışmaları evlerinde kalan yaşlılar, ellerindeki telsizlerden geçen anonsları dinleyerek bölgedeki askeri gelişmelerden haberdar oluyor.

Türkiye sınırına yakın Dabık beldesi sakinlerinden ve eski polis emeklisi Ahmed Ebu Yasir, AA muhabirine, "Belde çevresinde IŞİD ile İslami Cephe arasındaki gelişmeleri elimizdeki telsizlerden geçen anonsları dinleyerek öğrenmeye çalışıyoruz. Burada tek amacımız IŞİD'in en kısa zamanda etkisiz hale getirilmesidir. IŞİD ile rejim birbirinin aynısıdır, bunları birbirinden ayırtmak mümkün değil. IŞİD Maliki, Hizbullah ve Hamaney'in hizmetkarıdır"

IŞİD'in, kuzeyde denetimini sağlamadığı beldelerin elektriğini kestiğini söyleyen Ebu Yasir, "Halk beldede elektriği aldığı jeneratörlerden sağlıyor. Jeneratörler televizyonları çalıştıramadığı için belde çevresindeki gelişmeleri fiyatı 100 dolar olan telsizleri dinleyerek öğrenmeye çalışıyoruz" dedi.

IŞİD'in Halep'in kuzeyde Çobanbey, Bab, Menbiç, Carabulus, Vidyen, Meskene ve Tabka kasabasının denetimini sağladığını anımsatan Ebu Yasir, "IŞİD bölgede muhaliflerin denetiminde olan bölgelere yardım gitmesin diye yardım yollarını kesti. İnsanlar IŞİD'in korkusundan dolayı beldelerinden dışarıya çıkamıyor" diye konuştu.

IŞİD üyelerinin Dabık beldesinin 4 kilometre uzaklığında Vidyen kasabasında yer aldığını sözlerine ekleyen Ebu Yasir, "IŞİD İslam'la alakası olmayan eylemler içerisinde yer aldı. Muhaliflere ihanet ederek Esed rejimine yardım etti" ifadelerini kullandı.

Belde sakinlerinden Ebu Mustafa ise, bölgede Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) zaferlerini de dinledikleri telsizlerden öğrendiğini dile getirerek, "Gün boyunca telsizleri dinleyerek bölgedeki gelişmelerden haberdar oluyorum. Tek isteğimiz silahlı muhaliflerin rejim güçleri karşısındaki zaferidir" sözlerine yer verdi.

Muhabir: Halit Süleyman
Yayınlayan: Seyhan Sevinç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com