Suriye'de iç savaşın 4. yılına girildi

Suriyede iç savaşın 4. yılına girildi
Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği Başkanı Sarımsakçı:

BOLU (AA) - Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği Başkanı Fethi Sarımsakçı, "Savaş devam ettiği müddetçe yardımlarımız devam edecek. Neticede insanız, duyarsız kalamayız" dedi.

Sarımsakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de 4 yıldır sıkıntıların devam ettiğini belirterek, Suriye'de yaşayanların en kısa zamanda huzura ermelerini temenni ettiğini söyledi.

Dernek olarak Suriye'ye 10 tır yardım malzemesi gönderdiklerini anlatan Sarımsakçı, "Suriye'ye inşallah önümüzdeki günlerde 2 tır yardım malzemesi ve ilaç göndereceğiz. Bolu'da yaşayan 30 - 40 aile var. Bunların yarısı muhtemelen ihtiyaç sahibi. Bunların evlerindeki eşyalar, bazı gıda ihtiyaçları ve yatak ihtiyacı olsun bu tür yardımlarımız yine devam ediyor" diye konuştu.

"Bu zulmü görüp de sessiz kalmak mümkün değil" diyen Sarımsakçı, şunları kaydetti:

"Neticede hepimiz insanız. Bütün Bolu halkımız da bu konuda hassasiyet gösteriyor. Görüşü ne olursa olsun, siyası kimliği ne olursa olsun her kesimden bize destek veren insanlarımız var. Bu hala devam ediyor. Savaş devam ettiği müddetçe yardımlarımız devam edecek. Neticede insanız, duyarsız kalamayız. Suriye'de yetim kalan çocuklar için Türkiye sınırında, Reyhanlı, Kilis'te ve Suriye içinde İHH'nın yapmış olduğu yetim kampları var. Bunların her türlü barınma ihtiyacı karşılanıyor. Onlara bir şekilde sahip çıkılıyor."

- "Dünya, yaşanan drama hala sessiz"

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sakarya Şube Başkanı Ruhi Ademoğlu da Suriye'de 4 yıl önce başlayan insani dramın hala devam ettiğini söyledi. 

Esed rejiminin insanlara işkence etmeyi sürdürdüğünü vurgulayan Ademoğlu, "İnsanlar yokluk, açlık, işkence ve ölümlere rağmen yine de mücadelelerinden vazgeçmiyor. Çocukları gözleri önünde ölen insanlar, hala mücadele ediyor çünkü biliyorlar ki şu saatten sonra bu işin dönüşü yok" diye konuştu.

Ademoğlu, Suriye'deki dramın sadece özgürlük mücadelesinden dolayı başlamadığını, Baba Esed'den bu yana yaşanan işkencelerin insanların patlamasına sebebiyet verdiğini anlattı. 

Savaşın artık son bulmasını istediklerini anlatan Ademoğlu, "En az 7-8 senelik takvimden bahsediyoruz. İHH olarak en azından çalışmalarımızı takvime yetecek kadar kendimizi hazırlamaya çalışıyoruz. Çünkü gerçekten hemen bitecek olay gibi gözükmüyor. Bu arada, insanlar açlıktan ölecek, çocuklar donarak ölecek ve insanlar bu dramı seyredecek ama biz bu insanların yanında olmak zorundayız. 'Bu insanlar, işkence ve açlıktan ölmesin' diye bu felaketleri, insanları duyurmaya çalışmalıyız" ifadesini kullandı.

Suriye halkının kendileri için mazlum ve kardeş halk olduğunu belirten Ademoğlu, "Ukrayna'da bir hareket dolayısıyla büyük ülkeler neleri harekete geçirmeye başladılar ama Suriye'de 4. yılına giren bir felaket var. 200 bin civarında insan her türlü işkence ve bombardımandan dolayı öldü. Bunların 20 bine yakını çocuk ve kadın. Bu insanların, ne kadar kirli bir oyunun içerisinde olduğunu görmemek mümkün değil" şeklinde konuştu. 

Ademoğlu, bunun için insanların yanında olmak zorunda olduklarını vurgulayarak, dünyanın bu drama hala sessiz kaldığını belirtti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com