Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar

Suriyede insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar
Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Zevir:

HATAY (AA) - Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen ve Anadolu Ajansınca yayınlanan fotoğraflar, Türkiye'ye sığınan Hatay'ın Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerindeki Suriyelilerce acıyla izlendi. 

 Ülkelerindeki iç savaştan bir yıl önce kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesine sığınan Suriyeli Doktor Abdullah Hasan, işkence fotoğrafların kendilerini derinden yaraladığını söyledi. Dört arkadaşının cezaevlerinde işkenceyle öldürüldüğünü dile getiren Hasan, "Daha önce çok ölüme şahit oldum. Artık dünyanın yardımını bekliyoruz" dedi.

"Doktor olduğum için Suriye'den Türkiye'ye gelmeden önce oradaki cezaevleri dahil bir çok yerde ölümlere tanıklık ettim" diyen Abdullah Hasan, şunları söyledi:

"Yaşadığımız yerleri savaş uçakları aralıksız bombaladı. Ülkemizdeki bitmeyen ve  dinmeyen iç savaş, harap, her şeyi yerle bir etti. Benim doktor arkadaşlarımdan 4'ü Suriye'deki cezaevlerindeki işkence ile hayatlarını kaybetti. Suriye'de savaş suçu niteliğindeki olayların yaşanmasından derin üzüntü yaşıyoruz. Buradan tüm dünya devletlerine sesleniyorum: Suriye ölüyor bize yardım edin."

Suriye Türkleri Derneği Genel Sekreteri Ahmed Zevir ise Suriye'de 3 yıldır işkencelerin yaşandığını, işkencenin bu kadar belgelenmesine rağmen tüm dünyanın sessiz kalmasına dayanamadıklarını dile getirdi. Ziver, "Rusya ve Çin bugün BMGK'da veto kullandı. Ve bu suçların işlenmesine yardımcı olmuş oldu. Ayrıca Rusya, Çin ve İran, Suriye'ye gemilerle silah yollayarak Suriye halkını öldürmek istiyor. Bu yayınlananlar binde bir bile değil. Ülkede insan mı kaldı ki. 2 milyon nüfuslu Humus'ta bir kişi bile kalmadı. Evler ise yerle bir. bunların altında binlerce çocuk öldü" diye konuştu. 

Ailesi Suriye'de olduğu için yüzünü gizleyen Ali adındaki Suriyeli Türkmen ise Suriye'deki akrabalarına işkence yapılmaması için yüzünü gizlediğini söyledi.

Yayınlanan fotoğrafların benzerinin Suriye'de çok olduğunu belirten Ali, Rusya ve Çin'in bu fotoğrafları görmesine rağmen nasıl veto ettiklerin anlam veremediklerini söyledi. 

Allah'tan başka kimseleri olmadığını ifade eden Ali, "Suriye'de gün yüzüne çıkmamış birçok böyle katliam fotoları var. Bu fotoğraflara nasıl susuyorlar anlamıyoruz. İnsanlık kalmamış dünyada" ifadesini kullandı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com