Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar

Suriyede insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar
ABD Dışişleri Sözcüsü Psaki:

WASHINGTON (AA) - ABD, Anadolu Ajansının yayımladığı, Suriye rejiminin muhaliflere uyguladığı sistematik işkenceyi belgeleyen insanlık suçu fotoğraflarına ilişkin, "Oralarda bir süredir çok sayıda korkunç fotoğraflar var. Bu zulümler, Suriye rejiminin Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) havale edilmesine ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ndeki bugünkü oylama gibi çabaları niçin tamamıyla desteklediğimizin nedenidir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye günlük basın brifinginde, Anadolu Ajansının BM Güvenlik Konseyi'nin, Suriye'deki durumun UCM sevk edilmesine ilişkin karar tasarısını oylamaya sunmasıyla eş zamanlı olarak ortaya çıkan yeni görüntüler soruldu.

Psaki, fotoğraflara ilişkin değerlendirmesinde, "Oralarda bir süredir çok sayıda korkunç fotoğraflar var. Bu zulümler, Suriye rejiminin UCM’ye havale edilmesine ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ndeki bugünkü oylama gibi çabaları niçin tamamıyla desteklediğimizin nedenidir" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye'de işlenen savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin UCM'ye sevkini içeren, Fransa'nın hazırladığı karar tasarısının, Rusya ve Çin'in vetosuyla reddedilmesine ilişkin de Psaki, bu kararın kendilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.

Sözcü Psaki, şunları söyledi:

"Rusya ve Çin’in vetosu ile Suriye’deki vahşilikleri yapanların sorumlu tutulmasına yönelik yetersiz destek bizi son derece rahatsız etti. Bu vetoya rağmen, Suriye sivil toplumu ve uluslararası toplum tarafından, Suriye’deki vahşetten suçlu olanların gelecekte sorumlu tutulmalarına yardımcı olabilecek belgelerin delil olarak toplanması çabaları da dahil,  geçiş dönemi yargı sürecine ve sorumluların hesap verebilmesinin sağlanmasına zemin hazırlamaya dönük pratik adımları desteklemeyi sürdüreceğiz." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com