Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar

Suriyede insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üstün:

ADANA (AA) - MEHMET ÖZCAN - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflara ilişkin, "Uluslararası aktörler, çıkarları doğrultusunda bu katliamı görmezden geliyor" dedi. 

Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de katliam yapılmasına rağmen uluslararası toplumun sessiz kalmaya devam ettiğini anlattı. 

"Bir taraftan vahşet, diğer taraftan da komedi devam ediyor" diyen Üstün, "Uluslararası toplum, bu vahşeti durduracağına, göz yummaya devam ediyor. Vahşet kanıtlarına rağmen, bu kadar vahşet yapılırken Suriye'deki seçimlerden bahsedilmesi tam bir komedidir. Öncelikle bu vahşetin yapanların Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması gerekir" ifadelerini kullandı. 

Bu vahşete sessiz kalan uluslararası sistemin iflas ettiğini, bu katliamı yapanların uluslararası mahkemelerce yargılanması gerektiğini vurgulayan Üstün, "Yargılama yapılması gerekirken, onca kanıta rağmen hala veto ediliyor. Uluslararası sistemin, bu vahşeti engelleyecek mecali yok maalesef" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'de çok büyük bir senaryonun uygulandığına işaret eden Üstün, "Bir taraftan Özgür Suriye Ordusu, katil Esed ile mücadele ederken, öbür taraftan da bu mücadeleyi engellemek için IŞİD adında bir paravan örgüt kuruluyor" diye konuştu. 

Üstün, uluslararası toplumun insanlık mücadelesi yerine çıkar mücadelesine giriştiğini aktardı. 

Bu kapsamda batılı ülkelerin Esed'in Suriye'deki varlığından yana olduğuna işaret eden Üstün, "Suriye'deki çatışma ortamının devam etmesini ve ülkenin Orta Çağ durumuna dönmesi birçoklarının çıkarına geliyor. Uluslararası aktörler, çıkarları doğrultusunda bu katliamı görmezden geliyor. Böyle bir durum ortada ama Türkiye bu mazlumlara sahip çıkmaya devam edecektir. Zulüm, hiçbir zaman payidar olamaz. Mazlumun ahı, zalimin zulmünü inşallah yenecektir" şeklinde konuştu. 

-"Anadolu Ajansı, insanlık adına mücadele veriyor"- 

Suriye'deki vahşeti ortaya çıkaran fotoğraflara ulaşan Anadolu Ajansı'nı (AA) tebrik eden Üstün, AA'nın insanlık onuru için mücadele ettiğini vurguladı.

Üstün, şunları söyledi:

"Bu fotoğraflara ulaşan Anadolu Ajansı bir onur mücadelesi veriyor ve bu mücadeleyi insanlık adına yapıyor. Hiçbir mesleki kaygı gözetmeden bu mücadeleyi yapıyor. Bu nedenle Anadolu Ajansı'nı tebrik ediyorum. Anadolu Ajansı, bu mücadelesiyle ülkemizin yüz akı olmuştur. Bütün dünyadaki zulümleri ifşa etmesini diliyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com