Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar

Suriyede insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş:

SAKARYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflara ilişkin, "Bu, Suriye rejiminin üstünde kara lekedir ama aynı şekilde katliamlara sessiz kalan bütün dünya ülkeleri için de bu büyük bir insanlık ayıbı, dram ve yüz karasıdır. Şiddetle telin ediyoruz, derhal gereği yapılmalıdır. BM, derhal ciddi şekilde devreye girmelidir" dedi.

Kurtulmuş, partisince Hendek Bayraktepe Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, fotoğrafların uzun süredir kamuoyuna yansımasına rağmen insanların kanını donduracak duyarsızlık sergilendiğini anlattı. 

Dünyada hiçbir yönetimin halkına karşı bu kadar açık soykırım içinde olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, katliamların sürdüğünü, şehir, insanlık ve büyük kültür hazinelerinin yok edildiğini söyledi. 

Bütün bunlara rağmen en başta Suriye'de muhalefetin yanında durduğunu iddia eden ülkelerin bugün destek olmayı bıraktığına dikkati çeken Kurtulmuş, "Bundan dolayı da hani derler ya 'perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir.' Bütün bu zulümlerin, katliamların önceden geleceği aşikardı. Adım adım geldi ve bunlar gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu, Suriye rejiminin üstünde kara lekedir" diyen Kurtulmuş, "Aynı şekilde bu katliamlara sessiz kalan bütün dünya ülkeleri için de bu büyük insanlık ayıbı, dram ve yüz karasıdır. Şiddetle telin ediyoruz, derhal gereği yapılmalıdır. Bununla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) derhal ciddi şekilde devreye girmelidir" ifadesini kullandı. 

- "BM Güvenlik Konseyinde dayısı olan..."

Kurtulmuş, BM'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra galiplerin gücü üzerine kurulduğunu ifade ederek, ekonomik açıdan kuvvetli 5 ülkenin dünyanın bütününü kontrol altına aldığını savundu.

"BM Güvenlik Konseyinde dayısı olan, sırtını oradaki kuvvetli ülkelerden birisine yaslayan, her türlü zulmü yapabilmektedir" diyen Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Bu dram, bize bir kere daha şunu gösteriyor ki dünya sistemi bu şekilde devam edemez. Dünya sisteminde Suriye'de arkasına Rusya ve Çin'i alan rejim, her türlü rezaleti yapıyor. Öte taraftan, İsrail'e bakıyorsunuz, işgal ettiği topraklarda geçen hafta daha 2 gencecik çocuğu şehit ettiler. Her türlü BM kararına rağmen zulme, işgale devam ediyor. Onun da BM Güvenlik Konseyinde arkası var, sırtı kuvvetli. Dolayısıyla bu soykırım, hem bütün dünyanın lanetlemesi gereken bir durum hem de bu vesileyle dünya sisteminin yeniden sorgulanması gereken bir tablodur.

Türkiye olarak başından itibaren insanlık, komşuluk ve kardeşlik vazifemizi yapıyoruz. Suriye'de kimin iş başında olması gerektiğiyle ilgili değiliz, Suriye halkı kimi iktidara getirmek istiyorsa buyursun, getirsin ama bu eli kanlı rejim asla devam edemez. Dolayısıyla Suriye'de bir an evvel barışın sağlanmasını, halkın istediği istikamette, demokratik kurallar içinde rejimin gelmesini istiyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com