Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar

Suriyede insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflar
Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer: "Esed rejimi kendi halkına karşı acımasız yöntemler kullanmayı sürdürüyor"

BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, AA'nın yayımladığı, Suriye rejiminin tutuklu muhaliflere uyguladığı sistematik işkenceyi gösteren yeni fotoğraflarla ilgili "Esed rejimi kendi halkına karşı acımasız yöntemler kullanmayı sürdürüyor" dedi.

Schaefer, Federal Basın Merkezi’ndeki basın toplantısında, söz konusu fotoğraflarla ilgili soru üzerine, "Son yıllarda birçok kez Suriye'deki hapishanelerde korkunç suçların işlendiği yönünde bilgiler ortaya çıktı. Orada gördüklerimiz korkunç. Alman hükümeti bu konunun aydınlatılmasını bekliyor" ifadesini kullandı. 

Suriye'deki iç savaşın devam ettiğini belirten Schaefer, "Esed rejimi kendi halkına karşı acımasız yöntemler kullanmayı sürdürüyor. Böyle bir durumda uluslararası toplumun çözüm üretmeye devam etmesi gerekiyor ancak son yıllarda pek başarılı olunamadı" diye konuştu.

Suriye'deki sivil halka yönelik yardımların önemini vurgulayan Schaefer, 2014 bütçesinde Suriye'de yaşanan felaketi hafifletmeye yönelik çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Schaefer, Suriye'de yaşanan iç savaşın bir trajedi olduğunu ifade ederek, "3 yıldan sonra 150 bin kişinin hayatını kaybetmesi korkunç bir gerçek. Alman hükümeti bu konuda hem siyasi hem de insani yardımla destek sağlamaya ve yaşanan acıya son vermeye çaba gösterecek. Geçen 3 yılda Suriye'deki insani felaketi hafifletmek için 300 milyon avrodan fazla maddi destekte bulunduk" ifadesini kullandı.

Suriyeli sığınmacılara en fazla desteği Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın yaptığını belirten Schaefer, bu ülkeleri destekleyeceklerini kaydetti. 

Schaefer, Suriye'de işlenen savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi için Fransa'nın hazırladığı karar tasarısının Rusya ve Çin tarafından veto edilmesine ilişkin,  "Rusya ve Çin'in 'hayır' oyu kullanmasını üzüntü içinde not ediyoruz. Bu veto yüzünden Uluslararası Ceza Mahkemesi konuyla ilgilenemeyecek" diye konuştu. 

 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com