Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğrafların yayımlanması

Suriyede insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğrafların yayımlanması
Özgür-Der Genel Başkanı Kaya:

 İSTANBUL (AA) - Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, "Anadolu Ajansı'nın yayımladığı ve Suriye'de Baas rejiminin insanlık suçlarını belgeleyen 8 yeni fotoğraf, ne yazık ki artık sadece Esed diktatörlüğünün değil, insanlık aleminin de suçlu olduğunu ortaya koyan acı bir manzaradır" dedi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejiminin 3 yılı aşkın bir süredir her türlü caniliği işlemesi ve hunharca katliamlar gerçekleştirmesine rağmen uluslararası kamuoyunun hala kılını bile kıpırdatmamasının insanlık aleminin alnına sürülmüş kara bir leke olarak tarihe geçeceğini söyledi. 

Bosna ve Ruanda'da olduğu gibi, katliamlar olduğunda ses çıkarmayıp, aradan yıllar geçtikten sonra anma toplantıları, günah çıkarma seansları düzenleme utancının ilerleyen dönemde Suriye için de tekrar edileceğini vurgulayan Kaya, "Şu aşamada Beşşar zalimine lanet etmekle beraber, böyle bir insanlık ve uluslararası toplum olgusundan ötürü de utanç duymak gerektiğini söyleyebiliyorum sadece" diye konuştu.

 

- "Fotoğraflar, bilinenleri görünür hale getirdi"

 

Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da Suriye'deki tek parti rejiminin, işkenceyi, yönetme aracı olarak gördüğünü bilmek için fotoğraflara bile gerek olmadığını ancak Anadolu Ajansı'nın servis ettiği fotoğrafların bilinenleri görünür hale getirdiğini söyledi.

Suriye'de sistemin Baas üzerinden tek parti rejimi oluşturduğunu, ülkedeki sermayeyi, varlıkları bu rejimin yöneticilerinin elinde tuttuğunu ve ülke gelirlerinin rejimin çevresindekilere dağıtıldığını dile getiren Ünsal, dünyadaki bütün tek parti sistemlerinin vatandaşına yaptığını Baas rejiminin de Suriye'de uyguladığını anlattı.

Ünsal, "Fotoğraflar, 150 bine yakın insanı, vatandaşını gözünü kırpmadan öldürmüş rejimin insanlık için neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Zaten milyonlarca vatandaşını mülteci durumuna düşürmüş rejim, sağ olarak eline geçirdiği insanlara da bu işkenceyi yapabilecek zalimlikte" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com